Porušení nočního zákazu vycházení se dnes nevyplatí, policie bude pokutovat

Oslavy Silvestra na Staroměstském náměstí v Praze v roce 2017  (ČTK)

Oslavy Silvestra na Staroměstském náměstí v Praze v roce 2017 | FOTO: ČTK

Silvestr 2020 Českou republiku zastihl v neobvyklé situaci. Už pět dní platí zákaz vycházení po 21. hodině, pití alkoholu na veřejnosti nebo setkávání více než dvou lidí. Na pořádek bude dohlížet nadprůměrný počet policistů a strážníků. A co hrozí těm, kteří dnes půjdou přes nařízení ven oslavovat?

Vládní restrikce zkříží plány také těm, kteří mají oslavy příchodu nového roku spojeny s odpalováním zábavní pyrotechniky. „Lidé nemají o půlnoci na ulici co dělat, je zákaz vycházení. Ve chvíli, kdy budou na veřejnosti přístupném místě cíleně a půjdou třeba s petardou na náměstí, policisté už věc nebudou řešit domluvou, ale je prostor pro udělení blokové pokuty anebo pro oznámení věci správnímu orgánu,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

FORUM 24 (archiv)

Zároveň však vysvětlil, že policie bude brát ohledy na to, že lidé mohou nařízení porušit i z nevědomosti. V takových případech se podle něho budou policisté snažit s lidmi komunikovat a porušení nařízení budou řešit domluvou. Tam, kde domluva nepomůže, hrozí lidem porušujícím nařízení pokuta až 10 tisíc korun.

K nejrozsáhlejším policejním kontrolám dodržování zákazu vycházení dojde v hlavním městě. Tradičně se zde lidé shromažďují na Staroměstském a Václavském náměstí. Nejen tam budou tedy policisté dohlížet na pořádek. Městská policie v Praze letos nasadí dvojnásobek strážníků oproti minulým letům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]