Na Krnáčovou je podáno trestní oznámení a hrozí jí odvolání

Eric Drooker

Primátorce Prahy Adrianě Krnáčové vážně hrozí odvolání z funkce. Na dnešním jednání budou opoziční poslanci iniciovat zvláštní zasedání magistrátu, kde chtějí návrh na výměnu primátorky podat. Zároveň bude dnes na Krnáčovou podáno trestní oznámení za nezákonné jednání. Toho se měla dopustit tím, že za zády městské rady vyjednávala s firmou Copa Retail. S ní se Praha soudí a Krnáčová slíbila, že vymění právníky, kteří hlavní město zastupují, přesně tak, jak si přeje protistrana. Shodou okolností jde o advokátní kancelář, zastupující Agrofert, firmu Andreje Babiše, stranického šéfa Krnáčové.

Po včerejším zjištění serveru Neovlivní.cz, který o celém případu informoval, se na magistrátu sešel klub TOP 09. „Měli jsme zvláštní schůzi, protože toto jednaní je neskutečné, a my budeme trvat na tom, aby paní primátorka odstoupila,“ řekl Svobodnému fóru Václav Novotný z TOP 09. Pro odsouhlasení zvláštní schůze, na které by mohlo být navrženo odvolání Krnáčové, je potřeba nejméně 22 hlasů. „Požádali jsme o podporu ODS a byla nám přislíbena, takže bychom měli dát dohromady potřebný počet zastupitelů,“ vysvětluje Novotný.

Krnáčová čelí trestnímu oznámení

Pokud by zvláštní schůze skutečně byla odhlasována, má primátorka 14 dní na její svolání. „Je tam ale spousta možností, jak to blokovat. Například svolat schůzi v nějakou nesmyslnou hodinu,“ tvrdí Novotný. Kromě snahy o své odvolání bude muset Krnáčová čelit i trestnímu oznámení. To na ni podal Petr Prchal, zastupitel TOP 09. Ten celé podivné jednání primátorky náhodně objevil. Krnáčová mu totiž omylem poslala e-mail s veškerou komunikací, kterou měla s firmou Copa Retail. Primátorka původně chtěla s celou záležitostí obeznámit svého poradce, který se jmenuje stejně jako zastupitel TOP 09, ale překlikla se, a tím na své nezákonné jednání upozornila opozici.

Šance na odvolání Krnáčové vidí opoziční zastupitel celkem reálně. „Nemohu mluvit za ostatní strany, ale myslím si, že by se opozice v tento moment měla spojit,“ říká Novotný. „A upřímně řečeno, zamyslet by se měli i zástupci koalice, která Prahu vede. Trestní oznámení je podáno na celou radu města a její členové by si měli říct, zda chtějí být popotahováni za nezákonné jednání paní Krnáčové,“ dodává Václav Novotný.

Radní smlouvu s advokáty zrušili

Na úterním zasedání se Rada hlavního města Prahy rozhodla diskutovanou smlouvu s advokátní kanceláří, která jí byla doporučena firmou Copa Retail, raději zrušit. Zároveň koaliční partneři, kteří město vedou, řekli, že za primátorkou stojí. Krnáčová nehodlá ze své funkce odstupovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner