Na Kroměřížsku někdo přelepuje plakáty lidovců. Senátním kandidátem ANO

Bohumil Šimek na billboardu s Andrejem Babišem před krajskými volbami v roce 2016 (ČTK)

Bohumil Šimek na billboardu s Andrejem Babišem před krajskými volbami v roce 2016 | FOTO: ČTK

Předvolební materiál lidovců na stojanu ve Zlobicích na Kroměřížsku někdo přelepil plakátem s kandidátem do Senátu za ANO Janem Haškem. Hnutí ANO uvedlo, že s tím nemá nic společného, podle něj by to mohla být provokace. Hašek se v nadcházejícím druhém kole senátních voleb v obvodu Kroměříž utká s Šárkou Jelínkovou, která kandiduje za KDU-ČSL.

Krajská manažerka ANO Kateřina Bařinková o přelepeném stojanu lidovců nevěděla, podle ní jsou plakáty ANO teprve v tisku. Poté, co si prohlédla stojan na fotografii, uvedla, že přelep ale vypadá jako plakát ANO. „Nerozumím tomu. Máme vlastní plochy a máme jich dost. Nepotřebujeme je někomu přelepovat,“ řekla ČTK Bařinková. Podle Haška může být přelep provokací. „Nezdá se mi, že by to někdo z našich lidí udělal,“ řekl.

Hašek na stojanu, který propagoval před krajskými volbami lídra lidovců Jiřího Čunka, děkuje voličům za hlas v prvním kole voleb do Senátu a prosí je, aby přišli volit i v kole druhém. „Mrzí nás, že přes veškeré ujišťování, že s přelepy nemá hnutí ANO nic společného, se objevují další. Je to nepoctivý boj,“ řekla ČTK krajská tajemnice lidovců Karla Vaculínová.

Podobný problém totiž řešili lidovci už koncem září, kdy se v Holešově objevily na plachtách a billboardech KDU-ČSL samolepky „Prostě volím ANO“. Bařinková tehdy odmítla, že by s tím hnutí mělo něco společného. Uvedla, že hnutí samolepky rozdává na mítincích a neví, co s nimi lidé pak dělají.

Oba kandidáti do Senátu se snaží prostřednictvím letáků, plakátů a billboardů přilákat voliče k druhému kolu voleb.

Oba kandidáti navíc usilují o podporu svých protivníků z historicky nejvyrovnanějšího prvního kola senátních voleb v obvodu Kroměříž. Jelínková ho vyhrála s 16,94 procenta hlasů, Hašek měl 16,07 procenta – rozdíl mezi nimi byl 268 hlasů. Třetí Daniela Hebnarová (ODS) měla 14,44 procenta, následovala Eva Badinková (KSČM) s 12,43 procenta, Jaroslav Chmelař (ČSSD) s 11,76 procenta, Vojtěch Škrabal (STAN) s 11,31 procenta a Zdeněk Zlámal (Nezávislí) s 11,22 procenta.

Haška už podpořila Badinková, což zdůvodnila jeho ochotou hlasovat pro zdanění církevních restitucí. Hašek ČTK řekl, že mu podporu slíbil i Zlámal. ČTK se to nepodařilo ověřit, nezvedal telefon. Jelínkovou podpořil Škrabal a v tisku i Hebnarová, i když ČTK řekla, že ODS jako strana se bude zřejmě chovat neutrálně. Zatím nikomu podporu nevyjádřil Chmelař, čeká na výsledek vyjednávání o koalici v kraji.

Volby by mohla rozhodnout volební účast. V prvním kole hlasovalo 34,49 procenta voličů. V roce 2010 v prvním kole přišlo 46,66 procenta, ve druhém ale jen 25,58 procenta voličů. Vítěz v Senátu nahradí Miloše Malého (ČSSD), který funkci neobhajoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]