Rusové už na nelegálně okupovaném poloostrově Krym nemají žádné stíhačky schopné nést hypersonické balistické rakety vzduch-země Kinžal. Webu Ukrajinska pravda to řekl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. O rozmístění ruských vojenských letadel na Krymu, která měla hlídat vzdušný prostor nad Černým mořem, rozhodl ruský prezident Vladimir Putin letos v říjnu.
Letouny MiG-31 mají dvě různé konfigurace. Jednou z nich je Mig-31K, která může nést rakety Kinžal, a MiG-31BM – stíhací letoun vyzbrojený raketami vzduch-vzduch. „Na Krymu je několik letounů MiG-31, ale modifikace BM. Nemohou nést rakety Kh-47 Kinžal. Tyto letouny jsou určeny k provádění úderů různými jinými vzdušnými zbraněmi. Zdá se, že neexistuje žádný zvláštní důvod pro nasazení letounů MiG-31K na letišti Belbek v dočasně okupovaném Sevastopolu,“ řekl ukrajinskému webu Jurij Ihnat.
Udávaný dolet rakety Kinžal přesahuje dva tisíce kilometrů. Mluvčí ukrajinského letectva proto znovu zdůraznil, že letouny MiG-31K nemají problém zasáhnout ukrajinské území z jakékoliv jiné letecké základny než z Krymu. Jediný rozdíl je v době letu. V poslední době vzlétají letouny MiG-31K z ruských letišť Savaslejka a Mozdok, dodala Ukrajinska pravda.
Rozmístění letounů, které jsou schopné nést balistické rakety Kinžal, oznámil letos v říjnu ruský prezident Vladimir Putin. Jejich úkolem mělo být pravidelné hlídání vzdušného prostoru nad Černým mořem. „Na můj pokyn zahajují ruské vzdušné a kosmické síly pravidelné hlídky v neutrální zóně vzdušného prostoru nad Černým mořem. Naše letouny MiG-31 jsou vyzbrojeny raketami Kinžal,“ prohlásil tehdy Putin.
Ukrajinské vzdušné síly ve stejné době poznamenaly, že Putinovy nejnovější hrozby se možná snaží eskalovat napětí, ale pro ukrajinské obranné síly nic zásadního nemění. „Toto poslední tvrzení agresora ve skutečnosti pro Ukrajinu nic nemění. Rusko již nyní denně ohrožuje naši zemi různými zbraněmi. A toto prohlášení šíleného diktátora by měl raději komentovat jeho tiskový mluvčí,“ komentoval Putinovo rozhodnutí Jurij Ihnat s tím, že Rusko může na území Ukrajiny odpalovat rakety jak ze severní, tak z východní fronty a Černé moře je jen dalším směrem.
Analytici později uvedli, že satelitní snímky odhalily, že Rusko rozmístilo čtyři stíhačky MiG-31 na letišti Belbek v okupovaném městě Sevastopol. Podle některých expertů je pravděpodobné, že Rusové letouny chtěli používat nejen k útokům na Ukrajinu, ale hlavně k ochraně svých vojenských zařízení před ukrajinskými raketami.
Kinžal je ruská letecká hypersonická balistická raketa. Do služby byla přijata v prosinci 2017. Patří mezi šest nových ruských strategických zbraní, které 1. března 2018 představil prezident Vladimir Putin. Raketa je schopna provádět úhybné manévry v každé fázi letu. Může nést konvenční nebo jadernou hlavici a lze ji vypouštět ze strategických bombardérů Tu-22M3 nebo stíhacích letounů MiG-31K.
Podle ruského investigativního serveru The Insider ruská zbrojovka KBM z města Kolomna, která vyrábí rakety Iskander a Kinžal, nadále získává součástky z Evropy, Spojených států a dalších zemí za pomoci prostředníků.