Na Krymu vznikla nová polovojenská skupina po vzoru Wagnerovy skupiny. Podle některých informací je vyzbrojena lépe než běžné armádní jednotky ministerstva obrany. Dobrovolníky láká na ideologii silného pravoslavného Ruska, ale také na – na ruské poměry – velmi vysoké platy. Podle vojenského analytika načasování není náhodné a Rusové tím vysílají signál, že se bude bojovat i o Krym, píše web tvnoviny.sk.
Na Krymu vzniká po vzoru wagnerovců další soukromá vojenská skupina. Oficiální název je Konvoj, ale říkají jim i aksjonovci – podle šéfa ruské okupační zprávy Krymu Sergeje Aksjonova, který je zakladatelem soukromé armády. Zpráva o skupině se poprvé objevila ve vysílání lokální krymské televize Krym 24.
„Všichni mají bojové zkušenosti. Přes 60 kluků má nějaké vojenské vyznamenání, před pár dny už vzali prvního nepřítele do zajetí. Když se na ně podíváš, pochopíš, že jsou schopni všeho. Náčelník štábu je nositel řádu Hrdina Ruska,“ prohlásil o skupině Aksjonov. Nyní má Konvoj údajně pouze 300 členů, ale v plánu je skupinu podstatně rozšířit.
Načasování vzniku polovojenské skupiny není náhodné, myslí si vojenský analytik Jiří Vojáček. „Tím, že ta skupina vznikla právě teď a právě na Krymu, Rusové vysílají signál, že o poloostrov se bude skutečně bojovat. A to je jedna z nejdůležitějších zpráv celé války. Na začátku války si totiž nikdo nedokázal představit, že by se Ukrajincům podařilo Rusům ubránit. Kdybyste před rokem někomu řekli, že Ukrajinci budou mít šanci poloostrov získat zpět, každý by se vám vysmál,“ říká Vojáček.
První fázi obrany Krymu podle něj zřejmě dostane na starost právě nově vznikající Konvoj. Jeho hlavním velitelem je plukovník Konstantin Pikalov, který je považován za pravou ruku Jevgenije Prigožina, šéfa Wagnerovy skupiny. Právě Pikalov byl jednou z hlavních tváří wagnerovců v Africe, napsal portál Meduza.
Konvoj láká dobrovolníky k ideologii silného pravoslavného Ruska. Členové porovnávají Ukrajince s německými nacisty a šíří také různé konspirační teorie. Konvoj například tvrdí, že rodina amerických Rockefellerů vykoupila celý zavlažovací systém na Ukrajině, na kterém je Krym životně závislý, a nyní pomocí „speciální chemikálie paralyzují vybrané části mozku obyvatel Krymu“.
Vojáci skupiny dostávají žold 200 tisíc rublů měsíčně (přes 55 tisíc korun) a kromě toho „cestovní náklady“ 300 tisíc rublů měsíčně (přes 82 tisíc). Kdo vydrží ve vojenské službě v Konvoji alespoň rok, dostane parcelu na Krymu nebo v Abcházii.