Na Kubě demonstrovaly tisíce lidí proti komunistické vládě. Chtějí demokracii a svobodu

Demonstranti vyšli do ulic v několika městech na Kubě na protest proti vládě a vysokým cenám potravin (ČTK/AP/Eliana Aponte)

Demonstranti vyšli do ulic v několika městech na Kubě na protest proti vládě a vysokým cenám potravin | FOTO: ČTK/AP/Eliana Aponte

V hlavním městě Kuby Havaně a několika dalších městech se v neděli odehrály protesty proti kubánské komunistické vládě, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Pravděpodobně se jedná o největší demonstrace namířené proti vládě v historii komunistické Kuby. Videa zveřejněná na sociálních sitítích ukazují, jak lidé volají po svobodě, demokracii a požadují očkování proti koronaviru. Velkým problémem je nedostatek potravin a jejich vysoká cena.

Největší protest se odehrál v hlavním městě Kuby Havaně, kde zastavil dopravu. Zapojily se do něj tisíce lidí a další obyvatelé davu procházejícímu centrální tepnou Havany tleskali z balkónů. Průvod cestou rostl a pokračoval navzdory policistům, kteří použili slzný plyn a několik lidí zatkli. Aby úřady bránily lidem snažícím se celou událost vysílat živě pomocích svých chytrých telefonů, vypnuly na celé odpoledne internet.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Demonstrující si stěžují především na nedostatek potravin, jejich vysoké ceny a také to, že vláda nezvládá pandemii koronaviru, která na Kubě opět sílí. Kromě toho se země rovněž nachází ve velké ekonomické krizi v důsledku sankcí uvalených vládou někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podle kubánské opozice jde o největší protivládní protesty na ostrově za posledních 30 let. Jeden z demonstrantů v San Antonio de los Banos, které se nachází 30 km jižně od Havany, pro agenturu AFP uvedl, že lidé jsou rozzlobeni kvůli tomu, jaká je v zemi situace s elektřinou a jídlem.

Prezident Miguel Diaz-Canel z nepokojů obvinil Spojené státy americké. V Havaně se rovněž později shromáždili příznivci vlády. „Zdá se, že energetická situace zde vyvolala určitou reakci,“ připustil prezident Diaz-Canel a obvinil „kubánsko-americkou mafii“, že za těmito projevy nespokojenosti stojí.

Demonstrace, které jsou na Kubě vzácné, přicházejí v době, kdy země hlásí rekordní počty nakažených koronavirem. Minulý týden v pátek Kuba schválila svou vlastní vakcínu pro nouzové použití Abdala dvě, první pro Latinskou Ameriku a oblast Karibiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]