Na Kubě demonstrovaly tisíce lidí proti komunistické vládě. Chtějí demokracii a svobodu

Demonstranti vyšli do ulic v několika městech na Kubě na protest proti vládě a vysokým cenám potravin (ČTK/AP/Eliana Aponte)

Demonstranti vyšli do ulic v několika městech na Kubě na protest proti vládě a vysokým cenám potravin | FOTO: ČTK/AP/Eliana Aponte

V hlavním městě Kuby Havaně a několika dalších městech se v neděli odehrály protesty proti kubánské komunistické vládě, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Pravděpodobně se jedná o největší demonstrace namířené proti vládě v historii komunistické Kuby. Videa zveřejněná na sociálních sitítích ukazují, jak lidé volají po svobodě, demokracii a požadují očkování proti koronaviru. Velkým problémem je nedostatek potravin a jejich vysoká cena.

Největší protest se odehrál v hlavním městě Kuby Havaně, kde zastavil dopravu. Zapojily se do něj tisíce lidí a další obyvatelé davu procházejícímu centrální tepnou Havany tleskali z balkónů. Průvod cestou rostl a pokračoval navzdory policistům, kteří použili slzný plyn a několik lidí zatkli. Aby úřady bránily lidem snažícím se celou událost vysílat živě pomocích svých chytrých telefonů, vypnuly na celé odpoledne internet.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Demonstrující si stěžují především na nedostatek potravin, jejich vysoké ceny a také to, že vláda nezvládá pandemii koronaviru, která na Kubě opět sílí. Kromě toho se země rovněž nachází ve velké ekonomické krizi v důsledku sankcí uvalených vládou někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podle kubánské opozice jde o největší protivládní protesty na ostrově za posledních 30 let. Jeden z demonstrantů v San Antonio de los Banos, které se nachází 30 km jižně od Havany, pro agenturu AFP uvedl, že lidé jsou rozzlobeni kvůli tomu, jaká je v zemi situace s elektřinou a jídlem.

Prezident Miguel Diaz-Canel z nepokojů obvinil Spojené státy americké. V Havaně se rovněž později shromáždili příznivci vlády. „Zdá se, že energetická situace zde vyvolala určitou reakci,“ připustil prezident Diaz-Canel a obvinil „kubánsko-americkou mafii“, že za těmito projevy nespokojenosti stojí.

Demonstrace, které jsou na Kubě vzácné, přicházejí v době, kdy země hlásí rekordní počty nakažených koronavirem. Minulý týden v pátek Kuba schválila svou vlastní vakcínu pro nouzové použití Abdala dvě, první pro Latinskou Ameriku a oblast Karibiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články