Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) oznámil zrušení zakázky na kulturní portál Czechiana v předpokládané hodnotě 450 milionů korun. Projekt na sběr informací o českých kulturních památkách označil za neopodstatněný a megalomanský. „Potvrdily se mi pochyby kolem největší připravované zakázky na Ministerstvu kultury,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci.
Již při svém nástupu na resort kultury přitom mluvil opakovaně o znepokojení nad stavem, ve kterém ministerstvo našel. Jedním dechem ale dodával, že nešlo pouze o situaci za jeho předchůdce v úřadu Antonína Staňka (ČSSD). Problémy měly přecházet z jedné vládní garnitury na druhou. „Stav mě vedl k tomu, že jsem provedl celou řadu personálních změn,“ vysvětloval.
Personální přeobsazení zároveň uvedl jako jeden z impulzů ke zrušení zakázky. Nikdo totiž neuměl vysvětlit, proč je vlastně portál potřeba. Takže přestože bylo všechno přichystáno, rozhodl se Zaorálek kontrakt nakonec nepodepsat. Jako hlavní důvod uvedl, že projekt považuje za „neopodstatněný“ a „megalomanský“.
Portál Czechiana měl obsahovat souhrn českého kulturního dědictví v obrazových, textových i audiovizuálních materiálech, jako jsou fotografie, obrazy, mapy, knihy, dopisy, deníky a další archivní díla. Na základě původních plánů měly informace následně putovat do společného evropského projektu Europea. Pro tento účel však podle Zaorálka postačí zesílení softwarových řešení.
Peníze na digitalizaci potřebujeme jinde
„Sečetly se všechny mé pochyby, které jsem k projektu měl. Vzhledem k tomu, že je digitalizace nesmírně potřebná, tak je to zarážející. Ve chvíli, kdy máme celou řadu oblastí, kde nám peníze na digitalizaci chybí, bychom neměli lít peníze do projektu, který nikdo nepotřebuje,“ míní Zaorálek.
Finanční prostředky měly pocházet nejenom ze státního rozpočtu, ale většinový podíl 290 milionů korun měl putovat z evropských peněz. Zaorálek ale odmítl, že by ČR o tyto peníze kvůli zrušení projektu přišla. Nasnadě má být hned několik dalších projektů, ať už se jedná o Národní platformu pro elektronickou správu a evidenci muzejních sbírek a agend (ELVIS), či o digitalizaci fondů Národní knihovny. „Máme kam dát peníze. Ale zrovna Czechiana mi přijde jako černá díra, která tu nakonec k ničemu nebude,“ vysvětlil ministr.
Za pět minut dvanáct
Zahájení příprav se přitom datuje již do roku 2015. A jelikož bylo uzavření smlouvy na spadnutí, zbývala nyní poslední možnost projekt zrušit, aniž by ze situace vyplynuly nějaké postihy a právní důsledky. Přinejmenším z kontraktu. Jak bylo totiž dále avizováno, bude kvůli pochybnostem o projektu proveden audit.
Zakázku měl na starost jeden zaměstnanec ministerstva, zbylou část realizace měla zajišťovat externí firma. Samotnou administraci prováděla advokátní kancelář Rowan Legal. Ta vstoupila v posledních týdnech do povědomí veřejnosti v souvislosti s kauzami na resortu dopravy. Exministr Vladimír Kremlík (ANO) obvinil jejího partnera Martina Janouška z nabídky úplatku. Ten to ale obratem odmítl.
Piráti se zdviženým prstem
Na pochybnosti kolem projektu už dříve upozorňovali Piráti. „Už 30. ledna jsem poslal na Ministerstvo kultury ČR dopis se žádostí o vysvětlení a o popis funkcionalit, které Czechiana bude mít nad rámec Europeany. Bohužel zatím bez odpovědi,“ uvedl pirátský poslanec Ondřej Profant.
Ačkoli se nakonec v tomto případě ministr Zaorálek rozhodl od smlouvy odstoupit, pochybnosti související s digitalizací státní správy stále trvají. „Co mi chybí, jsou systémová opatření, aby se předražování IT zakázek efektivně předcházelo. To by přitom měl být jeden z hlavních úkolů vládního programu Digitální Česko. Bohužel konkrétní výsledky Digitálního Česka jsou zatím minimální, jak jsem před časem popsal v komentáři,“ dodal Profant.