Na kulturních akcích se zvýší počet diváků a bude se na nich smět jíst a pít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  (ČTK)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Od úterý 8. června se může zvýšit počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Po jednání vlády to ČTK sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Podmínky testování se v kultuře sjednotí s restauracemi a na kulturních akcích bude možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že k prokázání bezinfekčnosti budou všude platit všechny druhy testů včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Na různé podmínky pro návštěvy restaurací a kulturních zařízení si v minulých dnech stěžoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Možnost prodávat občerstvení je zásadní zejména pro provozovatele multikin, podle nichž je fungování multikina bez prodeje občerstvení ztrátové.

Při zvýšení maximálního možného počtu návštěvníků od 8. června zatím stále bude platit, že je možné naplnit jen polovinu hlediště venku i uvnitř. Od 14. června pak bude kapacita venku už bez omezení, pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé využít jen polovinu kapacity. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci, venku bude možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční.

Stále bude pro návštěvníky platit nutnost mít zakryté dýchací cesty a prokázat se buď certifikátem o očkování, negativním testem či dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Zaorálek protestoval proti tomu, že vláda koncem května umožnila restauratérům otevřít i vnitřní prostory za několika omezujících podmínek. Při návštěvě kina či divadla však dosud lidé museli mít buď test z profesionálního odběrového místa, potvrzení o prodělaném očkování či nemoci covid-19. Kinaři a provozovatelé divadel navíc nemohli stále prodávat občerstvení, byť v původním plánu schváleném vládou se počítalo, že se tato služba uvolní s otevřením vnitřních prostor restaurací. Zaorálek v té souvislosti mluvil o tom, že hlavní hygienička Pavla Svrčinová porušila dohody o rozvolňování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]