Na Kyjev dopadly rakety. Záchranáři vyprošťují zraněné, nejméně jeden člověk zahynul

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) (Ukrajinská pravda / se souhlasem)

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) | FOTO: Ukrajinská pravda / se souhlasem

Ukrajinské hlavní město dnes časně ráno zasáhly zřejmě rakety, ze čtvrti nedaleko centra bylo slyšet několik výbuchů. Na místě jsou záchranáři, podle nichž byla zasažena i devítipatrová obytná budova. Podle předběžných informací ukrajinské služby pro mimořádné situace jsou na místě zranění, možná i oběti.

Několik explozí se dnes po šesté ráno místního času ozvalo v kyjevské Ševčenkivské čtvrti, uvádí agentura Reuters s odvoláním na starostu ukrajinské metropole Vitalije Klička. Svědkové z místa tvrdí, že šlo o ostřelování raketami.

()

Na místě zasahují téměř dvě desítky záchranných jednotek, uvedla ukrajinská záchranná služba. Podle ní byla zasažena devítipatrová budova, v níž bylo částečně zničeno několik horních pater.

“Pod troskami jsou lidé. Někteří obyvatelé byli evakuováni, dva zranění byli hospitalizováni. Pod sutinami jsou slyšet hlasy lidí, kteří se snaží dostat ven,” uvedl kyjevský starosta Vitalij Kličko. Podle starosty byla zpod trosek vytažena sedmiletá dívka a její matka je zachraňována.

Obytný dům v Kyjevě dnes ráno zasáhla ruská raketa. Ruští fašisti cíleně útočí na civilní infrastrukturu ve snaze zabít co nejvíce Ukrajinců. Doufám, že tato zachráněná holčička přežije,” zareagoval na barbarský útok ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

Agentura AFP s odkazem na své novináře píše, že se kolem 06:30 místního času (05:30 SELČ) ozvaly čtyři exploze. Zasažen podle ní byl obytný komplex nedaleko centra, což způsobilo požár. Po příjezdu na místo záchranáři zjistili, že nepřátelské ostřelování způsobilo požár v devítipatrové obytné budově s částečně zničeným 7., 8. a 9. patrem.  Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka raketa zasáhla v Kyjevě také školku.

V historické čtvrti, která je jednou z centrálních v Kyjevě, se nachází řada univerzit, restaurací a galerií. Ukrajinské hlavní město nebylo bombardováno už několik týdnů, napsala AFP.

Letecký poplach byl v noci vyhlášen na řadě dalších míst Ukrajiny, zejména na východě. Ostřelován byl v noci opět i Charkov, podle agentury Ukrinform rakety zasáhly průmyslovou čtvrť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním videoprojevu slíbil svým krajanům, že Ukrajina se bude snažit získat zpět všechna města okupovaná Ruskem. Výslovně zmínil město Severodoněck, které v sobotu 25. června, čtyři měsíce po začátku ruské invaze, zcela ovládly ruské jednotky. Jen v sobotu Rusko podle Zelenského ostřelovalo území Ukrajiny celkem 45 raketami, podle něj si to vyžádalo opět i oběti. Při útoku na město Sarny na severozápadě země podle ukrajinského velení zemřeli tři lidé a další čtyři byli zraněni, napsala DPA.

Některé agentury v této souvislosti připomínají, že ostřelování Kyjeva je hlášeno jen několik hodin před začátkem summitu zemí G7, jehož se v Německu zúčastní i americký prezident Joe Biden.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články