Pád dronu na ruskou leteckou základnu Engels stovky kilometrů od fronty si vyžádal životy tří vojáků

Základně Engels v Rusku. Od frontové linie na Ukrajině je vzdálená stovky kilometrů (Alexander Chebanenko (User:Candid) / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)

Základně Engels v Rusku. Od frontové linie na Ukrajině je vzdálená stovky kilometrů | FOTO: Alexander Chebanenko (User:Candid) / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Pád vraku sestřeleného ukrajinského dronu na leteckou základnu Engels v ruské Saratovské oblasti si vyžádal životy tří vojáků. Podle ruských tiskových agentur to v pondělí oznámilo ruské ministerstvo obrany. Letecká technika podle ministerstva poškozena nebyla. Ukrajinská a ruská média předtím informovala o výbuších na letecké základně Engels, která je od frontové linie na Ukrajině vzdálená stovky kilometrů. Kyjev se k incidentu nijak nevyjádřil.

„Dne 26. prosince zhruba v 1:35 moskevského času byl v malé výšce sestřelen ukrajinský bezpilotní letoun, když se blížil k vojenské základně Engels v Saratovské oblasti,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. „Následkem pádu vraku dronu byli smrtelně zraněni tři ruští příslušníci technického personálu, kteří byli na letišti,“ dodalo ministerstvo. Agentura TASS událost interpretuje tak, že systémy protivzdušné obrany ruských leteckých sil zabránily útoku ukrajinského dronu na vojenské letiště.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle agentury RBK-Ukrajina se na základně Engels ozvaly dvě exploze. Ruský zpravodajský kanál Baza s odvoláním na místní obyvatele uvedl, že se rozezněly sirény leteckého poplachu a bylo slyšet výbuch.

„Nenastaly žádné mimořádné události v obytných oblastech města (Engels),“ ujistil gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin na telegramu. „Zařízení civilní infrastruktury nebyla poškozena,“ dodal Busargin. Místní obyvatelé podle něj nejsou nijak ohroženi.

Základnu nedaleko města Saratov, zhruba 730 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, zasáhly už 5. prosince podle Moskvy ukrajinské útoky s pomocí dronů, namířené na dvě ruské letecké základny. Tehdejší údery značně pošramotily reputaci Moskvy a vyvolaly otázku, proč její obranné systémy selhaly.

Ukrajina se nikdy veřejně nepřihlásila k odpovědnosti za útoky uvnitř Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články