Na leteckou základnou Bagrám zaútočil sebevrah z Talibanu. Mezi oběťmi nejsou čeští vojáci

ABC News

Teroristický útok si vyřádal nejméně tři mrtvé a 15 zraněných. | FOTO: ABC News

Mohutná exploze otřásla v sobotu brzy ráno spojeneckou základnou Bagrám v Afghánistánu, kde působí i čeští vojáci. Výbuch si vyžádal čtyři mrtvé a 14 zraněných, oznámilo velení spojeneckých vojsk. K útoku se přihlásil Taliban. Češi podle generálního štábu české armády mezi oběťmi nejsou.

„Můžeme potvrdit, že dnes ráno krátce po 5:30 místního času (2:00 SEČ) došlo na letecké základně Bagrám k explozi. Ta si vyžádala čtyři oběti a 14 zraněných,“ konstatovala v prohlášení Severoatlantická aliance.

Bagrámské letiště se nachází v provincii Parván v centrální části Afghánistánu. Jeho vnější ostrahu pomáhá zajišťovat 168 českých vojáků. Mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc potvrdil, že Češi působící v Bagrámu jsou v pořádku.

K odpovědnosti za explozi se přihlásil Taliban, který na bagrámskou základnu často útočí. Podle mluvčího Talibanu akci provedl sebevražedný útočník, který se dostal do nitra základny. Útok prý byl plánován několik měsíců.

Bojovníci Talibanu v poslední době zesílili své operace v Afghánistánu před zimním obdobím, kdy aktivita islamistů klesá. Loni zaútočil na Bagrám sebevražedný atentátník a zabil šest amerických vojáků.

Ve čtvrtek se stal terčem útoku ozbrojenců z řad Talibanu německý konzulát v severoafghánském městě Mazáre Šaríf. Při atentátu zahynulo nejméně šest lidí a přes 120 utrpělo zranění. Němečtí zaměstnanci konzulátu vyvázli bez újmy.

Taliban uvedl, že útok byl odvetou za nálet NATO ze 3. listopadu na pozice Talibanu u Kunduzu. Podle OSN při něm údajně zahynulo 32 afghánských civilistů, včetně mnoha žen a dětí, a dalších 19 utrpělo zranění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner