Na Maltě zabili novinářku. Obviňovala vládu z korupce. Měla nálož v autě

Dolary (ilustrační foto) (guardianlv.com)

Dolary (ilustrační foto) | FOTO: guardianlv.com

„Novinářů je příliš moc, měli by se likvidovat,“ pronesl český prezident Miloš Zeman při květnovém setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Přání se Zemanovi plní. V pondělí byla zavražděna na Maltě novinářka Daphne Caruana Galiziová.

Třiapadesátiletou Galiziovou zabila nastražená nálož v autě nedaleko jejího domu. Galiziová obviňovala z korupce v aféře Panama Papers tamní vládu, včetně premiéra Josepha Muscata. Kauza Panama Papers loni odhalila celosvětové krácení daní politiků, byznysmenů a sportovců. Galiziová měla pověst nesmlouvané bojovnice proti mafii a korupci. Byla trnem v oku politikům i organizovanému zločinu. Na vyšetřování její smrti se bude podílet i americká FBI.

„Moje matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit,“ napsal na Facebooku syn novinářky Matthew Caruana Galizia, který výbuch slyšel a snažil se matce pomoci. „Nikdy nezapomenu na to, jak jsem v poli běžel kolem plamenů, lomcoval jsem dveřmi, klakson pořád troubil… Podíval jsem se dolů a všude po zemi ležely kusy těla mé matky,“ uvedl Caruana Galizia.

Před několika dny Zeman rozohnil Ukrajinu svým prohlášením o anexi Krymu. Nyní došel naplnění jeho nevhodný výrok o likvidaci novinářů, který letos pronesl v Číně při rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle tamních úřadů se jedná o první vraždu novináře na Maltě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]