Na ministerstvu vnitra visí plachta se symboly 17. listopadu. Přihlasme se společně k jeho odkazu, vyzval Rakušan

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Tony Havlík / se svolením autora)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Tony Havlík / se svolením autora

Na budově ministerstva vnitra na pražské Letné se v noci na pondělí objevila plachta se symboly sametové revoluce a 17. listopadu. O její instalaci informoval na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Na plachtě, která nahradila velkoplošné plátno zobrazující českou a ukrajinskou vlajku a podobiznu ruského prezidenta ve vaku na mrtvoly, jsou symboly srdce, české vlajky a gesta vítězství.

„17. listopad je výzvou, apelem a pobídkou k promýšlení naší současnosti. Nutí nás se tázat, jak jsme naložili s hodnotami, ideály a myšlenkami, k nimž se odkazuje. Zda je máme nadále na zřeteli. A co všechno můžeme učinit, aby v naší zemi přetrvaly,“ napsal k videu, které ukazuje instalaci plachty, ministr.

Svátek je podle něj rovněž připomínkou toho, že se nesmíme smiřovat s útlakem, represemi, terorem. Učí nás, že i v těžkých časech je třeba odhodlaně, vytrvale a neohroženě hájit svá práva a postavit se na obranu přátel. Že svoboda s demokracií nejsou samozřejmostí, naopak stojí práci.

„Pojďme 17. listopad společně oslavit, přihlásit se k jeho odkazu a pokusit se jej každý sám za sebe i společně naplňovat,“ vyzval Rakušan na twitteru.

Plachta se symboly sametové revoluce na budově ministerstva vnitra nahradila velkoplošné plátno s českou a ukrajinskou vlajkou, mezi kterými byla podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. Ta způsobila vlnu kontroverzí a na ministra vnitra bylo dokonce podáno několik žalob.

(Týdeník FORUM)

Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Mělo značit výročí spojení vzniku samostatného Československa s poukazem na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu. „Nezávislost a svoboda, kterou jsme tehdy získali, se stala samozřejmostí. Tato éra skončila a tváří v tvář agresorovi zase a znovu ukážeme, že ji budeme bránit a bojovat za ni hrdě pod českou vlajkou,“ uvedl v říjnu Rakušan.

Kontroverzní podobiznu ruského prezidenta kritizovala mimo jiné moskevská tisková agentura a ocenila některá ukrajinská média. „Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ dodal tehdy ministr vnitra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články