Na návrhu usnesení o Babišovi se shodlo šest frakcí Evropského parlamentu

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Jak jako první informoval deník FORUM 24, v pátek bude Evropský parlament hlasovat o usnesení týkajícím se českého premiéra Andreje Babiše. Shodlo se na něm šest frakcí, nezapojila se pouze jediná – Identita a demokracie, kam patří hnutí SPD. Europoslanci budou řešit nejen střet zájmů, ale také svobodu médií v České republice a celou řadu dalších otázek. Do rezoluce byla doplněna informace serveru iRozhlas.cz o tom, že Babiš je ve Velké Británii veden jako osoba ovládající holding Agrofert.

Europoslanci se v rezoluci vrátí k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Řešit budou fakt, že Andrej Babiš ovládá třetinu mediálního trhu v Česku, politizaci a ovlivňování orgánů odpovědných za rozdělování dotací nebo lepší přístup Agrofertu k evropským i národním dotacím.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Usnesení se vrací také k únorové návštěvě členů výboru EP pro rozpočtovou kontrolu v Česku. Babiš v souvislosti s misí označil šéfku výboru Moniku Hohlmeierovou za pomatenou a české členy Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce. Poslanci v navrhovaném textu „rázně odsuzují užití urážlivých výrazů“ Babišem a označují za nepřijatelné, že je europoslancům kvůli jejich práci vyhrožováno. Podle českých europoslanců Tomáše Zdechovského, Veroniky Vrecionové nebo Marcela Kolaji, s nimiž deník FORUM 24 o věci hovořil, by se Babiš měl oficiálně omluvit.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 formálně vložil do svěřenských fondů.

Premiérova střetu zájmů se týká i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Není to poprvé, kdy bude Evropský parlament o Andreji Babišovi hlasovat. V prosinci 2018 se europoslanci shodli na tom, že je ve střetu zájmů, a žádali, aby se věcí zabývala Evropská komise. Některé dotace pro holding Agrofert jsou momentálně zastaveny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články