Na Němcovou najížděl muž na přechodu. Proruští aktivisté čekají na příležitost, uvedla

Miroslava Němcová  (ČTK)

Miroslava Němcová | FOTO: ČTK

Senátorka Miroslava Němcová na twitteru sdělila, že na ni agresivně zaútočil muž v autě ve chvíli, kdy přecházela ulici. Podle ní šlo o zastánce Ruské federace. Němcová deníku FORUM 24 řekla, že jde podle ní o důkaz toho, že v lidech narůstá frustrace. Situaci, například s policií, dále řešit nebude.

„Dnes dopoledne na mě na přechodu v Praze najíždělo auto. Řidič (cca 65) na mě křičel nadávky. Zastánce Ruska. Odpověděla jsem mu rusky – slovy ukrajinských vojáků ze Zmijího ostrova. Určitě rozuměl, přestože to byl Čech. Takových tu není málo,“ napsala Němcová na svůj účet.

Volodymyr Zelenskyj (Evropská unie)

Senátorka je v pořádku a věc se rozhodla dále neřešit. Deníku FORUM 24 vysvětlila, z jakých důvodů se rozhodla zážitek zveřejnit. „Byl to zjevný atak. Ten člověk věděl, na koho najíždí. Evidentně mě poznal. Myslím si, že těchto případů bude přibývat. Napětí, které v lidech momentálně je, může vzbuzovat takovou míru agrese. Myslím si, že je dobré si povědět o tom, že to tady je i mezi námi,“ uvedla.

Dnešní napadení od neznámého stoupence Vladimira Putina chápe jako jeden z projevů dopadů rusko-ukrajinské krize na českou společnost, před nímž by ráda varovala. „Je to společenský problém, určitě. Myslím si, že u nás bude přibývat frustrovaných lidí, ať už z jakéhokoliv důvodu. Zatím v sobě nenávist potlačují, protože vidí, že jsme jako společnost stmelení a že i politická reprezentace reaguje jednotně,“ uvedla.

Přestože se na sociální síti setkala s řadou podpůrných názorů a ohlasů, uživatelé se shodují na tom, co uvedla sama Němcová, že s gradací rusko-ukrajinské krize bude k takovým incidentům docházet častěji. Ve společnosti roste agrese a začíná docházet ke střetům názorů. Němcová dodává, že jsou to zatím „izolované projevy“.

O prorusky naladěných lidech dále říká, že „jsou zatím přikrčení a schovaní a čekají na svou příležitost. Své názory nezmění. Ve chvíli, kdy o sobě budou moci dát jakýmkoliv způsobem vědět, tak určitě vyjdou na světlo boží.“ Že by se ale proruští aktivisté chystali nějak společně veřejně vyjádřit, to se Němcové nezdá pravděpodobné. „Odpor značné veřejnosti by byl tak velký, že budou spíše vyčkávat na příhodnější chvíli pro ně samotné,“ myslí si.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články