Na Nově se dojemně loučili s Babišovou vládou. Komu teď bude televize sloužit?

Ilustrační foto (TV Nova / CME)

Ilustrační foto | FOTO: TV Nova / CME

Největší komerční televize patřila celou dobu vlády Andreje Babiše k těm, kdo premiéra a jeho ministry pokud možno nekritizovali. Místy dokonce fungovala jako další z jeho sociálních sítí, které sofistikovaně ovládá Marek Prchal. Nejinak tomu bylo i v pátek, kdy TV NOVA nezapomněla natočit poslední Babišův den ve funkci nebo balení dvojministra Karla Havlíčka.

Už jsme si zvykli, že zpravodajství Novy má své zákonitosti, mezi které bezpochyby patří důraz na teatrálnost reportáží a jejich šokující vyznění. U politických témat je zase důležité, aby komerční televize nabídla něco víc než jen reakce na současné dění nebo návrhy řešení palčivých témat. Babišova vláda proto byla při natáčení reportáží tak oblíbená.

()

Vycvičení ministři, kteří byli zvyklí, že pro úspěšný příspěvek na facebooku nebo instagramu musí přetrpět ledacos, neměli problém udělat službičku i pro televizní „zpravodajství“. Opětně se to ukázalo i v pátek, den, kdy Petr Fiala přebíral vládu od majitele hnutí ANO. Místo toho, aby byl kladen důraz na nastupující ministry, Nova raději prezentovala loučení těch bývalých.

Nejprve se tak divák dozvěděl, že Alena Schillerová odcházela z ministerstva financí při standing ovation jejích zaměstnanců (záběry použila ze sociálních sítí bývalé vicepremiérky). Následně se dostalo na druhého Babišova oblíbence, Karla Havlíčka. Chudák musel zvládnout vyklízení dvou úřadů, protože byl ministrem průmyslu i dopravy. Protože je však velmi šikovný, zvládl to za jeden den, navíc v posledním volném termínu. Zvídavé televizi dokonce ukázal, kde na úřadě spával, když řešil koronavirovou krizi.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Vrcholem zpráv byla reportáž ze dne stráveného s Andrejem Babišem. Žoviální expremiér ukázal, jak i poslední den „maká“, vtipkoval, vyklízel kancelář a předváděl spoustu dalších věcí, které pro televizní kameru zřejmě dělal úplně poprvé. Vypadalo to, jako by příspěvek natáčeli lidé z Prchalova týmu, a v divácích měla reportáž patrně zanechat dojem, že jim bude po Babišovi smutno. Když navíc Rey Koranteng oznámil, že podobnou „šaškárnu“ Petr Fiala odmítl, protože na ni nemá čas, bylo jasno. Ten hodný a milý politik odchází a místo něj tu bude neochotný profesor, který se ani nenechá natočit, kdy vstává a co celý den dělá.

Celá věc se má ovšem jinak. Fiala opravdu na takové zbytečnosti čas nemá. Je před ním spousta důležitých úkolů, které musí vyřešit. Na ty se ho ovšem na Nově moc ptát nebudou. Jednak tam, až na vzácné výjimky, nemají reportéry, kteří by politice rozuměli, a hlavně, není to dost zábavné a pro diváky to nepůsobí jako show. Bude tedy zajímavé sledovat, jak k vládě Petra Fialy bude TV NOVA přistupovat. Je však jasné, že jí nebude sloužit tak, jak si to užíval kabinet Andreje Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články