Na obzoru je nová vakcína proti covidu-19. Mohla by oslovit ty, kteří se nyní očkování brání

Očkování, ilustrační foto  (Pixabay/fernandozhiminaicela)

Očkování, ilustrační foto | FOTO: Pixabay/fernandozhiminaicela

Francouzsko-rakouská společnost Valneva vyvíjí novou vakcínu proti covidu-19, která by podle názoru některých lékařů mohla oslovit i ty, kdo se aktuálně dostupným tzv. vektorovým či mRNA očkovacím látkám z nějakého důvodu brání. Přípravek totiž funguje na jiném principu a obsahuje v sobě neaktivní neboli lidově řečeno usmrcený virus. Jde přitom o postup, který se už v minulosti osvědčil při očkování proti jiným chorobám.

Infektolog Peter Sabaka pro zpravodajský portál tvnoviny.sk vysvětlil, že pro výrobu vakcíny od firmy Valneva se vypěstuje virus, který způsobuje covid-19. Potom ho odborníci ale uvedou do nečinného stavu, aby se nemohl rozmnožovat a aby už nemohl onemocnění způsobovat. Následně se látka vpíchne do svalu a tělo si tak proti viru vytvoří potřebné protilátky. Podle infektologa Martina Novotného to funguje tak, že vakcína tělu dodá „rozbité“ částice viru a s jejich pomocí se spouští reakce imunity a výroba protilátek.

Eric Drooker

Na úplně stejném principu fungují například také očkovací látky proti klíšťové encefalitidě, vzteklině nebo žloutence typu A. A na tomto mechanismu jsou postavené i čínské proticovidové vakcíny, jejichž účinnost je ale zatím oproti jiným preparátům nižší. Francouzsko-rakouskou očkovací látku už experti stihli porovnat s tou od společnosti AstraZeneca.

„Je minimálně stejně účinná, přičemž nezpůsobuje ty vzácné nebezpečné účinky, které se objevují u AstraZenecy,“ popsal pro slovenský portál Sabaka. Tamější ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský uvedl, že Slovensko má na příští rok nasmlouvaných sedm a půl milionu dávek a nechybí mezi nimi právě ani tato nová vakcína od Valnevy.

Tato očkovací látka by měla být dvoudávková a podle zahraniční vědců to vypadá, že dobře ochrání i před různými mutacemi covidu. Velká Británie by přípravek mohla registrovat ještě před koncem tohoto roku, v Evropské unii se zatím mluví o jaru 2022.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články