Začátkem nového roku by se v Česku měl spustit projekt plošného očkování. Akce je nezbytným vyústěním koronavirové pandemie, která ochromila celý svět. Jenže zatímco v Německu už vznikají obří očkovací centra a sofistikovaná strategie, Češi dostali pouze nepovedenou reklamu a příslib, že se na všem důležitém usilovně pracuje. Co bude vláda dělat s nedůvěrou občanů?
„Očkování bude nejdůležitější událostí, která občany navrátí do normálního života,“ nese se českým éterem. Od politiků, od odborníků. Očkování skutečně představuje pomyslné světlo na konci epidemického tunelu.
O to větší úloha stojí na bedrech české vlády, která ještě před celou vakcinační operací musí znovuzískat tolikrát zpronevěřenou důvěru občanů a následnou strategii připravit tak, aby se vakcína skutečně dostala na každého. Má již rezervováno 9 milionů dávek vakcín pro 5,5 milionu osob a o dalších milionech jedná. Jenže co dál?
„Absolutní priorita je špičkově zvládnout vakcinaci. Když pojedeme podle plánu, který zatím existuje, tak budeme vakcinovat 40 % dávek, které máme objednané. Přijdou až v druhém pololetí roku 2021. To znamená, že dalších 12 měsíců budeme žít v nějaké formě marasmu, ve kterém tady jsme,“ uvedl pro Českou televizi takzvaný „muž s matematickým modelem“, tedy ekonom Pavel Řehák, který vládu varoval na jaře jako první před hrozbami koronavirové krize. Teprve jeho excelová tabulka Babiše přesvědčila, aby skutečně jednal.
„Je hrozně důležité vytvořit tým odborníků, nejen na medicínu, ale na logistiku, komunikaci. Už teď bychom měli komunikovat, abychom v lednu mohli vakcinovat. Tak abychom provakcinovali nejrychleji minimálně 25 % obyvatelstva – v těch nejrizikovějších skupinách,“ jmenoval agendu, kterou bude vláda muset podchytit.
„Když to zvládneme během prvního čtvrtletí, tak máme velkou většinu úmrtí, která dneska vznikají, ošetřenou. Když to zvládneme před prázdninami, tak jdeme do prázdnin v pozitivní náladě. Když to nezvládneme, tak se tady za dvanáct měsíců před Vánoci sejdeme a řekneme si, že to byl další rok úplně na nic,“ řekl Řehák.
V Německu staví vakcinační centra, v Česku nic
V Německu se již dnes úřady připravují na „mammutaufgabe“ – mamutí úkol, jak přípravu očkovací strategie nazývají. Nechaly postavit stovky speciálních vakcinačních center: využívají například sportovních hal, veletržních budov nebo kulturních domů. Za seniory a nemocnými budou vysílat očkovací týmy. Všechno je připraveno.
Česko nijak detailní strategii vypracovanou nemá. Asociace velkodistributorů léčiv na ministerstvo už dva týdny tlačí. Na konci listopadu resortu poslala dopis. „Vakcinace bude bezkonkurenčně nejnáročnější distribuční operací, která kdy na českém farmaceutickém trhu probíhala. Takový projekt by měl být připraven s velkým předstihem a do velkého detailu. Bohužel tomu tak není,“ varovala v dopise asociace.
Na mizernou komunikaci ministerstva si stěžovalo také všech sedm pojišťoven, které společně sepsaly otázky na ministerstvo, jejichž zodpovězení jim pomůže k tomu, aby mohly začít plnit svou práci, až k plošnému očkování skutečně dojde.
Všechno bude připraveno, říká Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný na pondělní tiskové konferenci ubezpečil, že na strategii jeho pracovní tým pracuje ve dne i v noci. „Současná strategie, která bude dokončena v té nižší úrovni ještě před Vánoci, počítá s očkovacími centry, která zatím nebudou na stadionech, protože tak, jak bude ta vakcína postupně dodávána, by to nemělo být potřeba. Strategie se bude do Vánoc dokončovat. V současné době počítáme s desítkami až stovkami zdravotnických zařízení a daleko větším počtem praktických lékařů, případně ambulantních specialistů, s nimiž toto všechno konzultujeme,“ přiblížil Blatný.
„Vůbec nepochybujme o tom, že stejně jako v Německu se na tomto velmi detailně pracuje, možná je tomu věnována o něco menší publicita, ale to vůbec neznamená, že by v České republice nebyla skupina lidí, kteří se tomu dnem i nocí věnují, a určitě bude pro naše občany všechno připraveno tak, aby, jakmile tady budou vakcíny, mohli být očkováni,“ dodal.
Svůj speciální tým si v rámci Rady pro zdravotní rizika sestavuje i premiér Babiš. Již kontaktoval některé odborníky, kteří by figurovali v jeho skupině. O koho přesně půjde, zatím nespecifikoval, chce to oznámit v nejbližších dnech.
Jeden z kandidátů zmocněnce pro očkování by mohl být i bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce Roman Prymula. „Ještě to není rozhodnuto, jenom jsme o tom dnes s premiérem hovořili. Při diskusích s odborníky se ukazuje, že musíme teď intenzivně začít pracovat na tom, abychom tu strategii měli k dispozici,“ řekl pro Českou televizi Prymula.
Nelehká úloha vlády
Podle nejnovějšího výzkumu agentury STEM, kterou zpracovala na objednávku ministerstva zdravotnictví, se 45 % lidí stále nechce nechat očkovat. Podle odborníků je nutné, aby vláda spustila masivní komunikační kampaň, která efektivně zabojuje s dezinformacemi a občany k vakcinaci přesvědčí.
„Vláda to bude mít velmi těžké, protože důvěryhodná vláda by asi dokázala být mnohem přesvědčivější, protože dobré příklady táhnou. Jak to, že tu ta kampaň ještě není? Jak to, že už neběží?“ ptal se minulý týden ve sněmovně ministra zdravotnictví Jana Blatného poslanec Dominik Feri (TOP 09).
Ministerstvo mezitím nechalo v největších českých tištěných denících otisknout reklamu, která ale dopadla fiaskem, protože podle marketingových odborníků od očkování spíše odrazovala. Jiná alternativa však stále nebyla zveřejněna. Podle Blatného bude kampaň za 50 milionů korun spuštěna až po Novém roce.