Na okraj farmářských bouří v Nizozemsku: Redukce krav je nutnou splátkou za ekologický dluh 20. století

Eric Drooker

Redukce stád hovězího dobytka v Nizozemsku je začátkem nelehké a nepříjemné epochy, v níž budeme muset přizpůsobit svůj konzum limitům naší planety. Ty jsme již, přesně v souladu s padesát let starou prognózou Meze růstu, překročili. Na konec kapacit jsme došli extrémním hýřením. Celý náš blahobyt jsme vybudovali na ekologickém dumpingu. Ekologické škody způsobené čerpáním surovin, průmyslovou výrobou či využíváním monokulturních lánů rostoucích z umělých hnojiv jsme ignorovali a nezapočítávali do cen zboží ani energií. Nyní bude muset lidstvo – a především náš nejrozežranější euroatlantický svět – bolestivě slevovat z vlastního blahobytu. Holanďané sotva začali, a už se na ulicích střílí. Přitom nás uskrovňování čeká všechny.

Žádné „vybíjení stád“ se v Nizozemsku ­nekoná. Jen se začala realizovat ­zelená politika vlády nizozemského premiéra ­Marka ­Rutteho. Jmenuje se Plán pro dusík a je založena na rozsudku nevyššího správního soudu, podle něhož Nizozemsko nedělá dost pro ochranu klimatu. Jenže proces, který nyní započalo, čeká postupně celý svět.

Jeden diplodok toho nakálel více než jedna kráva. Ovšem krav je dnes na planetě miliarda…

Dobytek a skleníkové plyny

Nizozemsko je druhým největším vývozcem zemědělských produktů na světě. Zemědělství je tu vysoce intenzivní, tedy spotřebovávající hnojiva a energii. Země je tak jedním z největších producentů skleníkových plynů v Evropě. Především škodí dusík. Pro městské čtenáře – oxid dusný pochází z hnoje. A ­těži­­š­­­­tě nizozemských emisí skleníkových plynů spočívá právě v hnoji a pšoucích metanu. Oboje produkuje dobytek.

Evropská unie Nizozemsko opakovaně kritizovala za intenzivní zemědělství a nadměrné používání syntetických hnojiv. Nizozemci se snaží. Snížili například používání syntetických hnojiv na polovinu a také využívají mnohem méně vody. Při pěstování rajčat spotřebují čtyři litry vody na kilogram, celosvětový průměr je 214 litrů.

Nyní nizozemská vláda realizuje covidem zpožděný plán na zásadnější ekologické změny v zemědělství, iniciovaný výrokem nejvyššího…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články