Na palubě jediného letadla do Argentiny bylo 33 těhotných ruských žen. Lákadlem je argentinské občanství a pas

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Argentinu v posledních měsících navštívilo více než pět tisíc těhotných ruských žen, včetně třiatřiceti, které přiletěly ve čtvrtek na palubě jediného letadla. Informovala o tom argentinská národní migrační agentura. Počet ruských turistek v pokročilém stádiu těhotenství se podle argentinských úřadů zvýšil v posledních měsících a patrně souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu. 

Podle ředitelky argentinské národní migrační agentury Florencie Carignano ženy nejprve tvrdily, že přijely do země za turistikou. Později některé z nich samy přiznaly, že chtějí, aby jejich děti měly argentinské občanství a pas, protože to v dnešní době nabízí mnohem více možností než ruské doklady. „Problémem je, že přijedou do Argentiny, děti získají argentinské občanství a všichni odjedou. Náš pas umožňuje navštívit bezvízově 171 zemí,“ popsala Carignano. Ruští občané mohou cestovat bez víza do 87 zemí. Dítě s argentinským občanstvím také zrychluje proces získání občanství pro rodiče. Jedním z důvodů pro cestování před porodem může být i lepší zdravotní péče.

()

Ruskojazyčná stránka, o které píše BBC, nabízí různé nabídky těhotným ženám, které chtějí porodit v Argentině. Obsahují tvorbu porodních plánů, vyzvednutí na letišti, lekce španělštiny a slevy na pobyty „v nejlepších nemocnicích argentinského hlavního města“. Ceny služeb jsou různé od „ekonomických“ pěti tisíc dolarů do patnácti tisíc dolarů za „první třídu“. Na webu se píše, že jeho zakladatel podniká v porodní turistice od roku 2015 a že firma je stoprocentně argentinská.

Od doby, kdy Rusko začalo invazi na Ukrajinu, přestala jeho občanům vydávat turistická víza řada evropských zemí, mezi nimi například Česko, Polsko, Finsko a pobaltské státy. Česko jako první členský stát EU plošně pozastavilo vydávání víz pro občany Ruska, a to den po invazi na Ukrajinu, tedy 25. února 2022. Zákaz trvá dosud, později jej Česká republika uvalila též na běloruské občany, v obou případech s výjimkou humanitárních případů. Od 25. října pak mají do Česka odepřen vstup i ruští občané s platným schengenským vízem, vydaným jakýmkoli členským státem Evropské unie, kteří cestují za účelem turistiky, sportovního klání či kulturního vystoupení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články