Zástupce velitele ruského dálkového letectva, generálmajor Oleg Pčola, se mohl stát jedním z vojáků, kteří zahynuli po pádu ruského letounu včasné výstrahy Berijev A-50. Pčola byl podle Ukrajinců spoluzodpovědný za plánování leteckých a raketových úderů. Napadená země tak doufá, že si alespoň načas bude moci vydechnout.
S odvoláním na některé zpravodajské kanály na sociální síti Telegram zveřejnily ukrajinské a běloruské zpravodajské weby, že jedním z vojáků, kteří v neděli zemřeli po sestřelení ruského letounu systému včasného varování Berijev A50, je ruský generál Oleg Pčola. Ten měl řídit v Bělorusku od března 2022 první letecké údery na napadenou Ukrajinu a nyní se údajně nacházel na palubě zmíněného stroje v Azovském moři.
O sestřelení letadla v hodnotě přesahující v přepočtu sedm miliard korun informovaly ukrajinské i ruské zdroje s tím, že první zmíněné hovoří o úspěšném zničení letounu ze strany ukrajinských vzdušných sil. Rusové naopak uvádějí, že letadlo omylem sestřelila jejich protivzdušná obrana.
Patrně během téhož útoku bylo rovněž poškozeno létající velitelství Iljušin Il-22M11, které muselo nouzově přistát na mezinárodním letišti v Anapě, na západním pobřeží, jihovýchodně od Kerčského mostu. Pozdější fotografie údajně pořízené přímo na ranveji letiště ukazují, že letoun utrpěl poškození v ocasní části.
Ztráta letounu Berijev A-50 je pro Rusko velmi citelná, protože podobných letadel má méně než deset a v provozuschopném stavu je jich patrně ještě méně. Vzhledem k sankcím a enormní náročnosti na výrobu podobného stroje je navíc nepravděpodobné, že by se Rusku podařilo v blízké budoucnosti uvést do provozu další letadlo tohoto typu.
Ruské letouny tzv. systému AWACS (letecké systémy včasného varování a kontroly) slouží k monitorování vzdušného prostoru i námořnictva a v oblasti Azovského a Černého moře také k plánování a koordinaci vzdušných úderů na Ukrajinu. Rusové ztratili již jeden takový v roce 2023, kdy ho zničil výbuch patrně během sabotáže na vojenském letišti Mačulišči nedaleko Minsku.