Na papežově bohoslužbě byl i starosta ukrajinského Melitopolu

Papež František (Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Papež František | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Papež František neodsloužil v sobotu večer v bazilice svatého Petra velikonoční vigilii, která křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stalo se tak podle vatikánských médií kvůli bolesti kolen, kterou papež v poslední době cítí. Obřadu se ale účastnil a pronesl kázání, ve kterém znovu připomněl válku na Ukrajině, uvedly světové agentury. Na bohoslužbě byl i starosta ukrajinského Melitopolu, kterého během války unesly ruské jednotky.

„Mnozí spisovatelé popsali krásu nocí osvětlených hvězdami. Válečné noci místo toho křižují kondenzační stopy smrti,“ uvedl papež. Vyzval věřící, aby i v této válečné době konali „činy míru“, snažili se o usmíření a poskytli pomoc potřebným.

(Týdeník FORUM)

Papež měl původně odsloužit jeden z nejvýznamnějších obřadů v katolické liturgii osobně. Nakonec se pouze zúčastnil, pronesl kázání a pokřtil sedm dospělých.

Sobotní bohoslužby se zúčastnil i starosta Melitopolu Ivan Fedorov, který strávil několik dní v ruském zajetí, spolu se skupinou ukrajinských zákonodárců. Delegace před tím jednala se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem. „V této tmě, kterou zažíváte, pane starosto a páni členové parlamentu, v této hluboké tmě války a násilí se my všichni s vámi dnes v noci modlíme,“ řekl papež a uzavřel kázání zvoláním „Kristus vstal z mrtvých“ v ukrajinštině.

Papež musel už v minulých týdnech kvůli akutní bolesti kolen zrušit některé body svého programu. Na potíže si postěžoval i při cestě na Maltu začátkem dubna.

Velikonoční vigilie se zúčastnilo ve svatopetrském chrámu přibližně 6000 lidí. Další tisíce lidí se očekávají v neděli na velikonoční mši, na jejímž konci papež pronese tradiční poselství Urbi et orbi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]