Na plynové frontě neklid: Ruské vydírání se stupňuje, Evropa čeká, co bude dál

(AdobeStock)

FOTO: AdobeStock

Situace na „plynové frontě“ mezi Ruskem a Evropou by se dala shrnout asi tak, že plyn ještě proudí, ale méně, a vlády se chystají na scénář, že Moskva pod nějakou záminkou kohoutky uzavře. Je to hra kočky s myší, ovšem evropská myš je větší než běžné myši a ruská kočka je poněkud poraněná. Plyn je pro Kreml zbraň, ale když hrozbu vypnutí použije – nemá dál čím vyhrožovat.

Několik evropských zemí uvedlo, že v posledních týdnech obdržely výrazně méně ruského plynu, než se očekávalo. Tok plynu z hlavního plynovodu do Evropy byl kvůli každoroční údržbě zcela zastaven a Německo už dalo najevo obavy, že odstávka by mohla být trvalá.

Jak to vypadá s čísly? Kompletní máme samozřejmě jen za rok 2021 a pak částečná (a kolísající) z letoška. Podíl dovozu ruského plynu do EU se již snížil ze 45 procent v dubnu 2021 na 31 procent v dubnu 2022, přičemž podíl samotného plynu z plynovodů klesl z loňských 40 procent na letošních 26 procent.

Celkový dovoz LNG – zkapalněného plynu – však dosáhl rekordní úrovně, když jen v dubnu bylo dovezeno 12,6 mld. m3, což představuje meziroční nárůst o 36 procent, a to i přes snížený podíl pocházející z Ruska. To naznačuje, že evropské snahy o diverzifikaci začínají přinášet ovoce.

Málokdy se v médiích psalo o jedné jediné turbíně. Jde o zařízení, které hnalo plyn Nord Streamem 1 do Německa. Vyrobil ji Siemens a bylo třeba ji poslat na servis. Servis se ale dělá v Kanadě. Tam ji skutečně opravovali a Ukrajina dala najevo, že by se neměla Rusku vrátit, protože na zařízení pro export plynu jsou sankce. Kanada ji ale vrátí a ukrajinská ministerstva energetiky a zahraničí tvrdí, že to znamená přizpůsobení sankcí uvalených na Moskvu „rozmarům Ruska“.

Kanadská vláda sdělila, že vydává „časově omezené a odvolatelné povolení“ k vynětí návratu turbín z ruských sankcí, a prý zavede nová opatření proti Moskvě. Zlí jazykové říkají, že má Rusko takových turbín sedm a tohle je jen jedna z nich, takže je to jedno, a že si Rusové stejně jen vymýšlejí, aby Evropany trochu podusili strachem.

Hra je to zajímavá. Ukrajince lze chápat. Pokud se turbína vrátí,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články