Alena Schillerová byla v době, kdy finanční správa řešila podnět kvůli podezření z daňových úniků německého Agrofertu, součástí jejího vedení. Případ byl bez jakýchkoli sankcí odložen. „Shodou okolností“ stál u mocenského vzestupu současné ministryně financí.
[ctete postid=“260054″ title=“Zasáhne policie v Agrofertu? Daňové úniky z fiktivní reklamy jsou vážný zločin“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Agrofert-OLAF-385×230.jpeg“ excerpt=“V březnu byli po rozsáhlé policejní razii obviněni čtyři lidé a sedm firem. Důvodem “ permalink=“https://www.forum24.cz/zasahne-policie-v-agrofertu-danove-uniky-z-fiktivni-reklamy-jsou-vazny-zlocin/“]260054[/ctete]
Pražská policie zahájila vyšetřování možného krácení daní Agrofertu. Desítky firem holdingu objednávaly nestandardně mohutnou reklamu v objemu 272 milionů korun v letech 2009–2013 u Farmy Čapí hnízdo. Tato ztrátová společnost, splácející úvěry v řádu stovek milionů korun, tuto činnost ani neměla zapsanou jako předmět svého podnikání. Bez těchto finančních injekcí, tvořících 83 procent jejích příjmů, by nepřežila ani rok.
Zameteno pod koberec
Poprvé se české úřady o této potenciální trestné činnosti dozvěděly od německých kolegů. Finanční úřad v Chemnitz narazil na smlouvu uzavřenou mezi německou dceřinou společností Agrofert Deutschland a Farmou Čapí hnízdo na zajištění reklamy a podporu marketingu v roce 2012 za 8,75 milionu korun.
Německým úředníkům připadalo podivné, že práce v takovém rozsahu jsou propláceny farmě v Olbramovicích, zaměřené na podnikání v pohostinství a cestovním ruchu. Proto v prosinci 2014 poslali Generálnímu finančnímu ředitelství (finanční správě) podnět k prošetření v rámci výměny informací. Podle příslušné směrnice k tomu musí členský stát unie přistoupit ve chvíli, kdy má podezření, že by firma mohla v dané zemi krátit daně.
Na tento případ upozornil server Echo24 (zde), který zjistil, že příslušný Finanční úřad pro Prahu zahájil na základě tohoto impulsu daňové řízení. Jeho výsledkem však nebylo ani doměření daně, ani podnět orgánům činným v trestním řízení.
Pražský berňák nechtěl o případu poskytnout bližší podrobnosti s odkazem na povinnou mlčenlivost. Agrofert zase odmítl zveřejnit, za co byly reklamní práce produkované Čapím hnízdem vykázány a zda vůbec ve stanoveném rozsahu proběhly. Podnět německého finančního úřadu tak byl v tichosti smeten ze stolu.
Stalo se v době, kdy v čele Ministerstva financí stál Andrej Babiš a úřadoval jím dosazený ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, proslulý šikanováním malých podnikatelů a nezákonným „zaklekáváním“ na firmy.
V zájmu Agrofertu
Existuje však další pozoruhodná souvislost zastaveného daňového řízení kvůli reklamě německé pobočky Agrofertu. Deník FORUM 24 zjistil z údajů Ministerstva financí, že v té době byla součástí nejužšího vedení Generálního finančního ředitelství tehdejší ředitelka Odboru právního a daňového procesu Alena Schillerová, současná místopředsedkyně vlády a ministryně financí.
Schillerová musela z titulu své funkce o kauze Agrofert Deutschland dobře vědět. Takto citlivá věc, přímo se týkající šéfa rezortu, nemohla zůstat stranou zájmu vedení finanční správy.
Z tohoto důvodu jsou dnes na místě otázky, jakým způsobem se berňák s tímto učebnicovým konfliktem zájmů Andreje Babiše vyrovnal. A jak je možné, že ve věci podezřele objemné reklamy přes Čapí hnízdo provedl jen jedno řízení, když zadavatelů z Agrofertu bylo celkem 27. Jindy velmi bdělá a razantní finanční správa v této věci naprosto selhala.
Nejde přitom o bagatelní problém. Existují vážné pochybnosti, že si Agrofert objednáváním reklamy u Čapího hnízda uměle zvyšoval náklady s cílem ušetřit na daních v řádu desítek milionů korun, což už nese znaky organizovaného zločinu. V případě prokázaného porušení zákona hrozí vysoké tresty nejen manažerům firem zadávajícím tuto reklamu a Farmy Čapí hnízdo, ale i dotčeným firmám jakožto právnickým osobám.
V neposlední řadě nelze zapomenout, že Andrej Babiš byl v té době nejen členem vlády, ale i předsedou představenstva Agrofertu. Důvodů nevěnovat se důsledně těmto pochybným transakcím uvnitř holdingu a nepálit si prsty měl berňák opravdu dost. Alena Schillerová byla u toho a „shodou okolností“ tato kauza stála u jejího skokového kariérního vzestupu.
Mocenský vzestup
Schillerová nastoupila do funkce ředitelky Odboru právního a daňového procesu finanční správy počátkem července 2014, když do pražské centrály přešla z jihomoravského krajského úřadu. Působila v ní do konce roku 2015, když 1. ledna 2016 vystřídala na postu náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simonu Hornochovou.
Hornochová, která nastoupila jako nezávislá expertka na ministerstvo s Babišem, neodešla zcela dobrovolně. Po neshodách se svým šéfem se nezúčastnila výběrového řízení vypsaného podle nově platného služebního zákona. Ministr financí potřeboval na této pozici nejbližšího spolupracovníka naprosto loajálního a prověřeného člověka.
Výběrové řízení se proměnilo ve frašku a Schillerová se stala náměstkyní po dohodě ministra Babiše a jeho státního tajemníka Sixty. Tento post byl klíčový kvůli prosazování nových zákonů v čele s EET, zpřísňujících státní kontrolu nad podnikateli.
Schillerová splňovala Babišova očekávání. Osvědčila se při hájení jeho zájmů a v souhře s Janečkem vytvořili u části veřejnosti populární klima přehnaně drábovského dozoru v podnikání. Ale jen ve vyměřených mantinelech, kam zajít.
V té době vykázala i výborný kádrový profil. Její dcera Petra Rusňáková byla brněnskou radní za ANO pro cestovní ruch a hnutí věnovala 200 tisíc korun. Její zeť David Rusňák, rovněž člen ANO a jeden z nevlivnějších podnikatelů na jižní Moravě, před komunálními volbami v roce 2014 věnoval brněnskému ANO největší sponzorský dar 1,5 milionu korun.
Pravá ruka
V roce 2017 byl Rusňák spolu s dalšími sedmnácti lidmi obviněn v kauze rozsáhlých úniků informací z policejních evidencí. Sám se přiznal k tomu, že dostával on-line informace ze živých vyšetřovacích spisů, které proti němu vedla policie.
Jako u jediného u něj Ištvanovi olomoučtí vrchní žalobci, kteří i jindy vycházeli hnutí ANO vstříc, v prosinci téhož roku podmíněně zastavili trestní stíhání. Jako na zavolanou týden před jmenováním první Babišovy menšinové vlády, kde Schillerová povýšila na ministryni financí.
[ctete postid=“260684″ title=“Ministryně Dostálová šije zákon na míru zájmům volebního manažera hnutí ANO“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Dostálová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová vyšla vstříc jedné z největších “ permalink=“https://www.forum24.cz/ministryne-dostalova-sije-zakon-na-miru-zajmum-volebniho-manazera-hnuti-ano/“]260684[/ctete]
Taková „drobnost“ nemohla rozjetou kariéru Schillerové přibrzdit. Osvědčovala se i nadále mimo jiné brzděním kontroly korunových dluhopisů Agrofertu. Dnes je ve vládě jakožto „strážkyně státní kasy“ premiérovou pravou rukou. A garantem, že z hlediska kompetence Ministerstva financí kontrolovat správnost čerpání evropských dotací pohlídá ze všech sil, aby nebyly narušeny zájmy Agrofertu a jejího majitele.
Alena Schillerová trpělivě stoupá na mocenském žebříčku ANO, když opakovaně potvrdila svoji loajalitu. Na samotném počátku bylo podezření z daňových úniků Agrofertu, které finanční správa neřešila a zametla pod koberec. K tomuto období se vážou nepříjemné otázky, na které ministryně dluží odpovědi.