Na podpal, dobře hoří. Dezinformátoři šíří lži o knize s Volodymyrem Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / Public Domain)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / Public Domain

Na sociálních sítích se šíří informace, že o nedávno vydanou knihu o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském je u nás tak mizivý zájem, že je v prodejně Levných knih dostupná zdarma. Dokazovat to má snímek regálu plného výtisků s připojenou cedulkou „na podpal“. Zpráva je však lživá a fotografie zfalšovaná. Kniha se totiž v žádném knihkupectví nerozdává.

Čeští dezinformátoři a konzumenti jejich obsahu mezi sebou na sociálních sítích hojně sdílejí fotografii, na které je vidět police zaplněná výtisky nejnovější knihy reportéra a válečného zpravodaje Gallaghera Fenwicka s titulem Volodymyr Zelenskyj – Ukrajina v krvi a podtitulem Za národ a vlast. K ní je přiložen papírek s nápisem „Zdarma. Na podpal, dobře hoří“.

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Doprovodný text jednotlivých šiřitelů zprávy u fotografie lživě tvrdí, že jde o nabídku známé sítě prodejen Levné knihy. Uživatele sociálních sítí se tím snaží přesvědčit, že o knihu u nás není zájem. Fotografie je však falešná.

„Ne, Levné knihy neprodávají knihu o Volodymyrovi Zelenském, natož aby ji dávaly zdarma,“ upozorňuje web Faktické info, který mapuje a vyvrací aktuálně šířené dezinformace. „Naše hodnocení: nepravda. Podrobnosti: Jedná se o další výmysl. Cedulka v obrázku je zjevnou fotomontáží. Je to zřejmé na nekvalitně zabarvených okrajích cedulky,“ dodává web.

Lživý snímek šíří na sociálních sítích například známá dezinformátorka Nela Lisková, která v roce 2015 – ještě jako členka hnutí SPD – proslula zejména slibem poskytnout pomoc proruským separatistům na východě Ukrajiny a o rok později založením „konzulátu“ samozvané Doněcké lidové republiky.

Český překlad knihy Volodymyr Zelenskyj – Ukrajina v krvi u nás vyšel 19. července minulého roku, už 2. srpna následoval dotisk. Běžná cena v e-shopech i kamenných prodejnách se pohybuje kolem 300 korun. V prodejnách Levných knih ji ale nakupující nenajdou.

Známý řetězec se totiž zaměřuje výhradně na starší tituly, o které už je malý zájem, nebo neprodané skladové zásoby různých nakladatelství. O tom, že zmíněnou knihu s Volodymyrem Zelenským Levné knihy neprodávají, je možné se přesvědčit na jejich webových stránkách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články