Na podzim nás možná čekají problémy s chřipkou, ministerstvo zdravotnictví zapomnělo zajistit dostatek vakcín

Adam Vojtěch (Vláda ČR)

Adam Vojtěch | FOTO: Vláda ČR

Česká republika možná bude mít na podzim problémy s nedostatkem vakcín proti chřipce. Upozornil na to v rozhovoru pro Seznam Zprávy děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, který znovu nastoupil do funkce odborného poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Ministři, kteří se v čele resortu v uplynulých měsících vystřídali, totiž zapomněli ohlídat, aby ministerstvo zajistilo více vakcín proti chřipce. V podzimních měsících proto mohou tyto vakcíny chybět.

„Zajímalo mě to, jestli se objednal dostatečný počet vakcín proti chřipce na nastávající chřipkovou sezónu, protože to se řeší vždy na začátku roku, a pan ministr Vojtěch řekl, že se na to musí podívat, protože to jsou věci, které zdědil, a musí je teď rychle napravovat, ale přislíbil, že zajistí, aby bylo vakcín dost,“ uvedl pro Seznam Zprávy Maďar.

Posléze se ukázalo, že jeho obava byla na místě a že ministerstvo skutečně dostatek vakcín v období, kdy se v čele resortu zdravotnictví vyměnilo několik ministrů, neobjednalo.

„Ministr Vojtěch prověřil, zdali v tomto směru učinili jeho předchůdci potřebné kroky. Bohužel se zdá, že nikoliv,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

V loňském roce v České republice zájem o vakcínu proti chřipce významně narostl. Přitom před dvěma lety u nás dokonce přebývalo 40 tisíc dávek vakcíny, která se nevyužila, protože o ni nebyl zájem.

Naopak v loňském roce objednané dávky vakcíny nestačily pokrýt velký zájem o očkování proti chřipce, který v důsledku obav z pandemie koronaviru zásadně narostl. V Česku tradičně není o očkování proti chřipce moc velký zájem, proto počet dodávek vakcíny není příliš vysoký. To se ovšem loni změnilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články