Na politických akcích by měli zasahovat policisté v uniformách, oznámil Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (FORUM 24)

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: FORUM 24

Pokud bude policie muset zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat uniformovaní policisté. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to řekl po schůzce s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. Podle ministra je zároveň neomluvitelné, aby policisté ve službě nosili symboly, které by je spojovaly s nějakou politickou silou. 

Ministr vnitra se s policejním prezidentem v pondělí v podvečer sešel kvůli chování policistů na mítincích šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Kritiku vyvolal například zákrok v jihočeských Borovanech, kde neuniformovaní policisté drsným způsobem zakročili proti čtrnáctiletému školákovi s autismem. Ten měl Babišovi vzít reproduktor a přesunout jej do jiné části náměstí. Případnou trestní odpovědnost policistů řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Andrej Babiš (ANO) na mítinku ve Vodňanech. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Na mítinku v Borovanech také zaujal policista, který měl na sobě nasazenou kšiltovku s heslem hnutí ANO. Podle ministra vnitra je taková věc neomluvitelná a ukazuje to na neprofesionalitu. „Policista, který je profesionálem, si nemůže dovolit na takové akci mít symbol, který by ho spojoval s politickou silou v rámci naší země,“ prohlásil Rakušan.

Policista s čepicí nyní čelí kázeňskému řízení. Rakušan ale jako ministr vnitra podle svých slov nebude vyzývat ke kázeňským trestům policistů. „Nepřísluší mi to a nikdo by mi nedůvěřoval,“ prohlásil Rakušan. Věří tomu, že policie a její prezident sporné zákroky vyřeší transparentně poté, co obdrží výsledky vnitřního šetření. 

Rakušan na tiskové konferenci také řekl, že každá politická síla má právo na vyjádření svého názoru, pokud nezaznívají věci, které jsou za hranou a porušují zákon. „Myslím si, že je extrémně nebezpečné nazývat své oponenty slovy fašisté a nacisté, a žádal bych, abychom se toho v politickém prostoru nedopouštěli,“ vyzval ministr vnitra. Reagoval tak na událost ze čtvrtečního mítinku Andreje Babiše v jihočeském Táboře. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči PirStanu a SPOLU. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční,“ prohlásil podle videa expremiér na adresu svých odpůrců.

(Týdeník FORUM)

„Zároveň jsme se bavili o tom, že nějaké zákroky k narušení veřejného pořádku na místě, pokud jsou v tu chvíli nutné – a to chci zdůraznit, protože bychom se tomu měli vyhýbat – tak by to měli vykonávat příslušníci, kteří mají jasné označení a mají uniformy. A to je věc, na kterou budu apelovat,“ zdůraznil dále ministr vnitra.

Rakušan se s policejním prezidentem shodl na tom, že na takových akcích má být standardem nasazení antikonfliktního týmu. „Pokud zákrok nesnese odkladu, tak musí zakročit každý policista, je jedno, jestli v uniformě, nebo ne. Ale ve všech ostatních případech je takticky správné, aby zakročili uniformovaní policisté, aby občané měli jistotu, že ten člověk, který je k něčemu vyzývá, je skutečně policista,“ řekl Vondrášek.

Po několika nepřiměřených zákrocích proti občanům na mítincích Andreje Babiše budou na politických akcích na počínání policistů dohlížet také jejich kolegové z odboru vnitřní kontroly. „Na každém shromáždění budeme mít dokumentační skupinu, bude tam i někdo z odboru vnitřní kontroly,“ oznámil na tiskové konferenci policejní prezident.

Neuniformovaní policisté zadrželi ženu na mítinku Andreje Babiše (FORUM 24)

Vondrášek zároveň informoval, že do konce týdne dostane výsledky vnitřní kontroly zákroku neuniformovaných policistů v Českém Krumlově, při němž z mítinku odvedli ženu protestující proti Babišovi do neoznačeného auta a odvezli ji na služebnu. O případu jsme jako první informovali ve středu

Samotná žena pak deníku FORUM 24 celý incident popsala. „Pohybovala jsem se tak, abych mohla být blízko pana Babiše, kde stáli jeho příznivci,“ vysvětlila paní Gažáková. „Důchodci vcelku prudili, to jsem ignorovala. Ale byl tam takový vysoký chlapík, normálně oblečený, a on do mě pořád žďuchal. Dvacet minut, možná dýl. Tak já jsem to i obešla z druhé strany, aby do mě nežďuchal. Když tam pan Babiš skončil, já jsem ještě pěkně trpělivě šla kousíček před ním, aby měl před obličejem můj transparent, kde bylo napsáno: Už jsi skončil, Bureši. Nic hanlivého,“ řekla zadržená žena.

„Když jsme došli téměř k autu, pan Babiš mi řekl: Ty už taky jdi do prd*le. To mě pobavilo. Následně odjel, a když jsem se ohlédla, tak jsem si všimla, že tam stojí ten člověk, co do mě žďuchal. A do ženské se nežďuchá. Tak jsem šla k němu, stoupla jsem si na špičky, protože byl poměrně vysoký, a dala jsem mu facku. To bylo všechno,“ přiblížila vše paní Gažáková s tím, že pak už měla na rukou pouta, od kterých má podle svých slov modřiny na rukou. „Oni se mi vůbec nelegitimovali. Já jsem nevěděla, že je to policista,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články