Na přání drahého Putina chceme dobýt Kyjev, vzkázal Kadyrov

Eric Drooker

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov promluvil ve videu zveřejněném na sociální síti Telegram o dalších postupech ruských vojsk. Podle něj se Rusko po tom, co si podmaní Luhanskou a Doněckou oblast, chystá zaměřit na dobytí Kyjeva. Před útoky Rusů na hlavní město Ukrajiny varuje také jeho starosta Vitalij Kličko. Informoval o tom server Novinky.cz.

Ramzan Kadyrov při svém vyjádření ve videu drží mapy. „Dostal jsem všechny zprávy od všech velitelů a dostal jsem od nich mapy. Cíle úkolů jsou jasné a my už začínáme pracovat konkrétně,“ řekl.

(Týdeník FORUM)

Kadyrov přibližuje plány Vladimira Putina, které s Ukrajinou má, a uvádí i konkrétní rozkazy, které mají ruské vojenské jednotky obdržet. „Naše ofenzíva bude nejen v Mariupolu, ale ve všech dalších obcích a městech,“ uvádí. „Luhansk a Doněck budou první v řadě zcela osvobozených. Takový je úkol daný vrchním velitelem, naším drahým prezidentem Vladimirovičem Putinem. A potom zabereme Kyjev a všechna ostatní města,“ těší se.

„Naším cílem není obsadit města, naším cílem je zničit tyto banderovce, nácky a šajtány, jak jim říkají muslimové v Čečensku,“ vysvětlil Kadyrov. Arabské slovo šajtán (tj. satan), které čečenský prezident použil, je označením pro ďábla. Cílem Ruska tedy není pouhé ovládnutí území, z Kadyrovových slov lze soudit, že se jedná o společenskou čistku.

Vitalij Kličko, starosta Kyjeva, varuje, že se ruské jednotky mohou do Kyjeva vrátit v následujících dvou dnech. Přestože se Rusko z metropole stáhlo, předpokládá, že k pokusu o její dobytí dojde rychlým útokem. „Očekáváme, že se ruská vojska vrátí a zaútočí na ukrajinské hlavní město. To, že se nepřítel stáhl od Kyjeva, neznamená, že se vzdal cíle zmocnit se hlavního města. Musí být připraveno k obraně,“ sdělil Kličko v rozhovoru pro televizi ABC.

()

Kličko není jediný, kdo očekává další útoky Rusů na Kyjev. Ukrajinský brigádní generál Oleksandr Hruzevyč uvedl: „Nyní přesměruje svoje síly, aby dosáhlo alespoň jednoho cíle. Pochybuji, že bude úspěšné, ale je tu pravděpodobnost, že se pokusí o druhý útok na Kyjev.“

Druhý pokus o ovládnutí hlavního města Ukrajiny je bezesporu jednou z možností dalšího postupu Ruska. Ruské vojsko nebo alespoň to, co z něj momentálně zbývá, potřebuje dobýt ukrajinské území, aby si mohlo nárokovat vítězství. Hruzevyč totiž dodává, že ruské síly jsou mnohem menší a slabší než při prvním útoku. Ukrajinské obranné jednotky zničily při ochraně Kyjeva třetinu z nich a druhá třetina byla posléze přesunuta přes Bělorusko na Donbas. Poslední třetina zůstala na území Běloruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články