Na Pražském hradě fakt neměli dobrý týden

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář (ČTK/Hájek Ondřej)

Vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář | FOTO: ČTK/Hájek Ondřej

Uplynulý týden nebyl pro obyvatele Pražského hradu zrovna odpočinkový, na rozdíl od mnoha předešlých. Nejprve vyhrožovali soudem, poté se na ně nahrnulo podezření ze záměrného skartování tajného dokumentu, který se měl dostat do nepovolaných rukou, a teď se ještě ministr vnitra rozhodl zrušit výjimku, která vedoucímu kanceláře prezidenta Vratislavu Mynářovi umožňovala být odvolacím orgánem v případě žádostí, jež na Pražský hrad směřují.

Na jednání vlády míří přepracovaný návrh novely zákona o svobodném přístupu k informacím. Sporný moment, který šel na ruku vedoucímu prezidentské kanceláře bez bezpečnostní prověrky Mynářovi, byl do zákona vpašován v době, kdy ministerstvu vnitra šéfoval Jan Hamáček. Ten vyšel vstříc prezidentské kanceláři, které se nelíbilo, že v případě, když zaměstnanci Hradu tají před žadatelem nějakou informaci, na niž má podle zákona právo, rozhodovala v případě odvolání nezávislá instituce v podobě Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Po Hamáčkově inovaci v duchu „Já na Vráťu, Vráťa na mě“ tak o odvoláních začal namísto nestranného úřadu rozhodovat právě Mynář, a to i v případech, kdy se ona informace týkala přímo jeho samotného. Zcela očekávaně pak takové žádosti či stížnosti zamítl.

Jak řekl pro Deník N ministr vnitra Vít Rakušan, naprosto nekoncepční a nesystémové řešení pravomoci být odvolacím orgánem u žádostí podle informačního zákona ministerstvo vnitra vedoucímu kanceláře prezidenta republiky rozhodně nevrátí.

A je to jen dobře. Není přece možné, aby měly některé vybrané subjekty pravomoc rozhodovat samy o sobě. Zvláště pak pan vedoucí Mynář, kolem kterého se v poslední době vyrojilo tolik oprávněných pochybností, že se je ani jemu, ani jeho kamarádům z Pražského hradu nepodařilo nijak ututlat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články