Na rok 2022 nezapomeneme. Zapíše se jako osudový mezník dějin

Vladimir Putin jako Adolf Hitler (Putinhyi / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Vladimir Putin jako Adolf Hitler | FOTO: Putinhyi / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Když jsme si po revoluci představovali život ve 21. století, měli jsme pocit, že se svět zákonitě bude ubírat dobrým směrem. K větší svobodě, bezpečí, blahobytu, technologickým inovacím a k větší radosti ze života. Nepřipouštěli jsme si, že můžeme zažít přímo zde v Evropě i zpětný chod: život v hrůze z války, zprávy o vraždění a ohrožení svobody. 

Až do prvních týdnů roku 2022 si náš západní svět nepřipouštěl, že temné mraky, které se dlouho valily z Ruska, nás zastíní v tak ohromující míře. Od 24. února se ale doba definitivně změnila. Putin nás šokoval mírou brutality a barbarství svého režimu. A to si mnozí o něm nedělali iluze.

Tentokrát před námi stojí otázka, jak jsme v této mezinárodní bezpečnostní krizi a související ekonomické turbulenci uspěli a dále uspějeme.

Ve svobodných médiích je zvykem hledět na vlastní společnost kriticky. Přesto je však třeba říci, že Češi většinově mohou být hrdí. Tím hlavním ukazatelem je nepochybně postoj k ukrajinským uprchlíkům. I po dlouhých měsících, jež musely přinést problémy, je většina Čechů vůči běžencům z Ukrajiny vstřícná. Přímou podporu ukrajinské obraně před agresorem Češi zpracovávají o něco hůř, ale i zde podporuje kroky Fialovy vlády zhruba polovina občanů. Naopak podporovatelé Kremlu jsou v naprosté menšině, třebaže dokázali na pár mítincích…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články