Podle pravidelné analýzy, kterou uveřejňuje Institut pro studium války (ISW), je krajně nepravděpodobné, že by ruští agresoři podnikli v letních měsících velkou ofenzivní akci, přestože jejich aktivita v provádění malých lokáních útoků neklesá. Rusko podle ISW nemá na podobnou akci dostatek zdrojů.
„Periodické a pulzující ruské mechanizované útoky pravděpodobně představují rozsah současné útočné kapacity Ruska a Rusko pravděpodobně nezahájí výraznou novou letní útočnou operaci kvůli omezením materiálu a lidských zdrojů,“ shrnují výsledky svých poznatků analytici Institutu pro studium války.
Ruská armáda není totiž podle ISW schopna vést plnohodnotné akce na široké frontě. „Ruské síly se po celou válku potýkaly s prováděním simultánních rozsáhlých útočných operací, ale jsou náchylné k provádění útočných operací v tzv. pulsech,“ konstatuje ISW. Jde o to, že omezené ruské útoky se konají podél různých sektorů fronty, přičemž intenzita jednoho sektoru klesá s tím, jak se zvyšuje bojové nasazení na dalším kusu fronty.
Důkazem tohoto postupu jsou podle ISW periodické útoky ruských jednotek většinou o síle čety či roty ve směrech Lyman, Časiv Jar, Avdijivka a v poslední době boje v okolí Doněcku, zvláště na západě a jihozápadě od tohoto města. „Ruské síly pravděpodobně vysílají do oblasti další mechanizované síly, aby využily slabá místa v ukrajinské linii a během léta 2024 dosáhly určitého územního pokroku, byť omezeného,“ domnívá se analýza ISW.
Takto prováděné útoky, které jsou většinou vedeny frontálně a bez jakékoliv možnosti úkrytu, však znamenají značné ztráty z hlediska počtu mrtvých či zraněných vojáků vyřazených z boje, ale také na těžké bojové technice, která je do těchto útoků nasazována. ISW nicméně předpokládá, že ruští útočníci „pravděpodobně rozmístí v oblasti další mechanizované síly, aby využili slabá místa v obraně ukrajinských ozbrojených sil a dosáhli určitého územního, alespoň omezeného postupu“.
Ochota ruského vojenského velení akceptovat nákladné ztráty obrněných vozidel bez provedení rozsáhlé útočné operace však podle ISW z dlouhodobého hlediska zatíží ruskou armádu nedostatkem potřebného vybavení. „Není jasné, zda ruské síly disponují nezbytnými rezervami obrněných vozidel k provádění souběžných rozsáhlých útočných operací v několika sektorech fronty a k nahrazení zvýšených ztrát obrněných vozidel, které by vyplývaly z intenzivnějších mechanizovaných operací,“ píší analytici ve své zprávě.
Nahrazování značných ztrát, k nimž během současných útoků dochází, „bude stále nákladnější, protože ruské síly v nadcházejících letech spálí omezené zásoby zbraní a vybavení ze sovětské éry“. ISW však zároveň upozorňuje, že současný způsob, jakým ruské velení vede válku, je nákladný i pro ukrajinské obránce. „Ruským záměrem je pravděpodobně degradovat ukrajinské schopnosti prostřednictvím opotřebování, ať už nějaké území získají, či nikoliv,“ píší experti ISW, podle kterých je tento přístup v souladu s celkovou Putinovou strategií Ukrajinu co nejvíce zničit.