Na severu Řecka se zřítil ukrajinský letoun. Po pádu se dlouho ozývaly exploze

Ukrajinské letadlo havaroval asi 40 kilometrů od města Kavala (ČTK/AP/Giannis Papanikos)

Ukrajinské letadlo havaroval asi 40 kilometrů od města Kavala | FOTO: ČTK/AP/Giannis Papanikos

Letadlo, které se v sobotu 16. července večer zřítilo na severu Řecka, bylo provozované ukrajinským nákladním dopravcem, uvádí agentura AP s odvoláním na řecké úřady. Na místě havárie se po dopadu letadla dlouho ozývaly exploze a spekuluje se o tom, že převáželo nebezpečný náklad. Podle řeckých médií bylo na palubě osm lidí, zda někdo z nich přežil, nebylo v sobotu brzy ráno jasné.

Podle úřadů havarovalo letadlo typu Antonov-12, které směřovalo ze Srbska do Jordánska. Provozovatelem byla údajně ukrajinská společnost Meridian. Řecká média uvádí, že na palubě bylo přes deset tun nebezpečného materiálu, převážně výbušnin. Místní činitelé ale podle AP žádné bližší informace o nákladu neposkytli, zatímco se objevovala různá vyjádření o počtu lidí v letadle.

Stroj havaroval asi 40 kilometrů od města Kavala, uvedl úřad pro civilní letectví. Pilot údajně stihl před pádem k zemi nahlásit problém s jedním z motorů a dostal možnost nouzově přistát na letištích v Soluni nebo Kavale. Zvolil druhou možnost, přistát už ale nedokázal.

„Ve tři čtvrtě na jedenáct mě překvapil zvuk motoru letadla,“ popsal události státní televizi ERT svědek Giorgos Archontopoulos. „Šel jsem ven a viděl jsem hořící motor,“ pokračoval.

Podle vícero svědectví byl stroj v plamenech už před dopadem na zem a následně byly ještě dvě hodiny slyšet exploze. Lokální činitelé podle zpravodajského webu BBC uvedli, že hasičské vozy vyslané na místo havárie se kvůli výbuchům k letadlu nemohly ihned přiblížit. „Přistupujeme k nákladu jako k nebezpečnému materiálu,“ citovala agentura Reuters zástupce hasičů.

Televize ERT informovala, že na místo havárie v samosprávné oblasti Paggaio zamířili po hasičích také armádní pyrotechnici. Lokální činitelé mezitím kvůli silnému zápachu preventivně doporučili obyvatelům okolních komunit, aby neotvírali okna, nevycházeli z domů a nosili roušky.

Úřady na Ukrajině, v Srbsku a Jordánsku se během noci k události veřejně nevyjádřily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články