Na síti protirouškařů: Nedělní protiroušková demonstrace a aktivistka Peterková

Alena Spálenská

Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (ilustrační foto) | FOTO: Alena Spálenská

Nedělní demonstrace protirouškařů mne stála mnoho hodin příprav, sledování projevů předních antirouškařů, co ji organizovali. Dlouhá léta jsem neslyšel takové množství ječení. Poslech mnoha desítek minut jekotu aktivistky Peterkové z mého počítače však byl přínosem. Po létech jsem si zase uvědomil, co je to jekot ulice.

Paní Peterková a její výstupy jsou dokonalým ztělesněním vulgarity, nekultivovanosti a hlouposti nejnižších vrstev společnosti. Navíc, následkem informace, kterou okrajově v jednom ze svých ječivých videí zmínila, jsem pojal vážné podezření: Ujasnilo se mi, co a proč paní Peterkovou vede a pudí k její velmi svérázné angažovanosti. Ona, podobně jako jiná velmi viditelná aktivistka promlouvající k národu ze svých videí, je také bývalou televizní hlasatelkou. A teď už jsou zase obě na obrazovce!

archiv

Andrej Babiš a jeho poslední věrní jsou – myslím, že i v souladu s pokyny svých prchalů – zalezlí. Vystupovat na veřejnost v současné době, kdy se buď blíží třetí vlna, nebo zesiluje druhá vlna koronavirové epidemie, je rizikové. Národ by si mohl ten malér venku spojit s tím pánem na obrazovce. Proto Babiš hlavně maká na vládě a nerozesílá po síti své dávky optimismu. Zato – především kvůli katastrofické neschopnosti naší vlády pandemii účinně čelit – sílí hlasy protirouškových disidentů. A jejich jekot minulý týden zaplevelil celý facebook.

Jana Peterková nespí!

Aktivistka Jana Peterková je tak aktivní, že si již za šíření poplašné zprávy vysloužila zájem úřadů. Je to mohutná a vysoká blondýna, která se angažuje mezi „vlasteneckými silami“ a bojuje proti rouškám. Bez až nápadné bizarnosti jejích výpovědí má obrovský dosah, nějakou roli hrála v řadě protirouškových demonstrací – a jeden z jejích posledních videopořadů na fejzbůčku, který je její hlavní platformou, se odehrává u kluziště a má 66 500 shlédnutí.

Aktivistka tam doráží na novináře. Říká reportérovi Primy: „Vy si myslíte, že je možné udržet lidi doma tři měsíce? Aby čuměli do prázdnejch zdí? Myslíte si, že lidi neumíraj? Na rakovinu, na chřipku, na influenzu, na adenoviry, na rhinoviry?“

Tímto výrokem paní Peterková výslovně potvrdila, že je úplně mimo, ohledně panující epidemie neví vůbec nic, a má nabiflovaná slovíčka, která ječí kolem sebe, a předstírá tím disent. A nechápe, že plácá úplné nesmysly a znemožňuje se před kýmkoliv, kdo není slabomyslný. Výrok „umírá se na chřípku a na influenzu“ ukazuje, že aktivistka Peterková má podobně jako papoušek nabiflovaná slovíčka, ale – také podobně jako papoušek – nechápe jejich význam. Chřipka a influenza jsou totiž to samé, akorát slovo „influenza“ znamená chřipku v angličtině. Ale to paní Peterkové nikdo neřekl. Zato ona tím hodně říká o své inteligenci.

Reportér dámu upozorní, že říká nesmysly, a odchází. Peterková za ním křičí: „To je tedy objektivní zpravodajství! Že on ví, co je nesmysl. Vy tu pravdu nezjišťujete! Neměli by chlastat, aby neumřeli na cirhózu jater?“ „Nechte mě bejt a už neříkejte tyhle nesmysly,“ říká prchající novinář. „Vy! Vy říkáte nesmysly! Vy máte svůj názor!“ ječí za ním paní Peterková. Reportér jí zdálky pošle do háje. „Já mám jít do háje! To je přístup televize,“ křičí paní Peterková. A dodává k vedle stojící ženě: „On na mě řve! Máme se zavřít doma a umírat? A on na mě může řvát? To je prostě neuvěřitelnej zmetek! On na mě může řvát za to, že tady je tisíc lidí venku a můžu za to asi já! Viděl jste, co to je za hajzly? Oni jsou snad vládní agenti nebo co? Mně už oni nepřijdou jako novináři, mně prostě přijde, že oni jsou normálně Babišovo agenti, co chodí řvát na normální lidi! To není normální, ať sedí doma on! Ať nechodí do práce! A napadaj tady lidi!“ Pán vedle dodává: „A strašej tady s rouškama!“

Bubu bubu bu!

Dal jsem si deset posledních videí, a bylo to smutné. Jako sociální psycholog jsem si to vychutnal, hezká kazuistika. Ale opravdu musí paní Peterková ve svých videích ječet? Točí si je telefonem, jako selfíčka, a jak je po chvíli okouzlena tím, že je před kamerou, tak se utrhne, a spustí lodní siréna. Velmi typické je video, kde na začátku říká, že bude trvat sedm minut, ale video má těch minut skoro padesát. V jejich průběhu paní Peterková buď nahlas hovoří, nebo ještě hlasitěji ječí. Zapisoval jsem si ty nejštěpnější výroky: „Čísla si (oficiální data o nemocných a mrtvých po nákaze koronavirem, pozn. aut.) cucají z prstu. … Já nemám žádné ego. … pokud budem jako ti hajzláci (na adresu politiků, pozn. aut.) … Layenová a Jourová připravují fašismus … centrem fašismu je Evropský parlament … buďme dobří, nepomlouvejme se, buďme světlem.“

Jasno má jak v zahraniční politice, tak v poměrech v našich médiích: Prima je placená vládou. Pokud by se nám podařilo udělat V4 to by ovšem musela padnout i slovenská fašistická vláda, Čaputová, Sorosova agentka, a Matovič, tak můžeme vybudovat silnou V4, která se propojí s Rumunskem, Bulharskem, Srbskem, a více méně budeme potravinově soběstační a vystoupíme z EU! Chci zahájit Czechzit! Tohle vytváří EU! Národní státy nemohou řídit covid terorismus s cílem zatlačit lidi pod zem jako krysy.“

Stejný den paní Peterková zveřejňuje další videoklip, kde láteří nad nejednotou antikonspirátorů. „Udělala jsem pět demonstrací a sjednotila celou vlasteneckou frontu!“ A pak pomlouvá ostatní antirouškaře a vykládá drby o lidech, jejichž jména jsem nikdy, ale nikdy neslyšel. „Není víc, co bych mohla pro sjednocení vlastenecké scény udělat. A kde to zase je? Je to zase všechno v pr**li! … fašistky typu Jourové… dostat se ven z EU, udělat czechzit … nastavovat si vlastní pravidla. … Lukáš běž za ním u čtvrtého stolu pardon u okna pardon volaly děti, mají žízeň.Chudák paní Peterková si neumí ty provozní výkřiky k chodu její rodiny ani vystřihnout z projevu k národu. Ach jo.

Influencerka

Bez ohledu na tristní myšlenkovou kvalitu sdělovaných myšlenek je paní Peterková vlivnou influencerkou. Její videoječení mívají desítky tisíc shlédnutí, a řadě slabomyslných spoluobčanů jistě covidovou realitu vysvětlí tak jasně, jak to ještě nikdy předtím neslyšeli. Ani na Vysoké škole života, kterou vystudovali.

Udělejme si tedy takový malý výběr z „The Best of Jana Peterková“. Zvláště inspirativní je video z hospody, kde v době zákazu provozu restaurací, zákazu shromažďování a zákazu pohybu mezi lidmi bez roušek anticovidistická parta chlastá v hospodě bez roušek, asi v souladu s tím, jak paní Peterková ječela na reportéra Primy, že by lidi neměli pít alkohol. A zaznívaly štěpné ideje: „Děti jsou imunní proti covidu! … To znamená státní převrat a puč! … WHO zjistila, že čím víc se udělá testů, tím víc je pozitivních. (bylo myšleno vážně, pozn. aut.) … Bill Gates má v ČR továrnu na vakcíny, ale pro Čechy vakcíny nejsou! … Povstání českého lidu. … Hamáček byl vyškolen k vymývání mozků Číňany. … Dnešní čeští politici budou muset jako Hitler dožít v jižní Americe.“ A do těchto zásadních politických proklamací se antirouškoví disidenti na své schůzi nalévají. A plánují – stejně jako v řadě jiných videí – protirouškovou demonstraci, která v neděli 21. února v Praze proběhla.

A pak najednou, v průběhu jednoho z videí, paní Peterková vyslovila informaci, kterou jsem věděl, ale dosud ji nedal do souvislosti. A zodpověděla mi tím i rozpaky, koho mi vlastně ta její videa připomínají. Najednou bylo jasno – když řekla, že je bývalou televizní moderátorkou. Ano, paní Peterková mi připomíná paní Janu Bobošíkovou. Obě dvě dámy – bývalé televizní hlasatelky – se prostě rozhodly, že se vrátí na obrazovku. Paní Bobošíková tak činí formálně noblesně, kultura projevu paní Peterková je spíše lidovějšího rázu – ale přesto má své klienty. A mně už nikdy nikdo nevyvrátí, že politicko-mediální aktivity obou dam nevyvolala jejich potřeba vrátit se na obrazovku. A u paní Peterkové nejen tam, ale i mnohem výše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner