Na slavnostech Emy Destinnové zahrají FOK i Englichová

Eric Drooker

Deset koncertů přinesou Hudební slavnosti Emy Destinnové, které začnou 28. srpna ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku. Většina vystoupení se odehraje v Českých Budějovicích, akci zakončí 14. září galakoncert k poctě Emě Destinnové. Rozpočet festivalu je necelé dva miliony korun, město akci podpořilo 400.000 korunami. Novinářům to dnes řekl ředitel slavností Antonín Kazil.

Festival otevře varhanní koncert ve zlatokorunském klášterním kostele, kde se představí Jaroslav Tůma. Na varhany Abrahama Starcka z roku 1699 přednese skladby Adama Václava Michny i své vlastní. „Jsou to nejpamátnější historické varhany v jižních Čechách a také v nejlepším stavu,“ řekl Kazil.

Na slavnostech vystoupí dále Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, harfistky Kateřina Englichová a Ivana Dohnalová, hobojista Vilém Veverka, Český filharmonický sbor Brno, klavírista Martin Kasík, Graffovo kvarteto, Panochovo kvarteto hrající 49. sezonu i Petr Dostál-Berg hrající na dechové nástroje šofar a tromba soprana. „Zajímavé je, že cellisté obou kvartet pocházejí z Českých Budějovic,“ řekl Kazil.

Na koncertu k poctě Emě Destinnové se představí izraelská sopranistka Netta Orová a Filharmonie Brno vedená Leošem Svárovským, zazní díla Čajkovského, Strausse, Rossiniho i Mendelssohna-Bartholdyho. Kromě Českých Budějovic a Zlaté Koruny se jeden koncert uskuteční na zámku v Borovanech.

Festival spolupracuje s Brucknerfestem v rakouském Linci. Jeho letošní 53. ročník obsáhne od 16. září do 13. října přes 35 koncertů. „Bude to začátek práce nového šéfdirigenta Markuse Poschnera, je skvělý, bude v tomto roce dirigovat nejvýznamnější díla Brucknerova a Mahlerova. Začíná také nový Brucknerův cyklus,“ řekl ředitel Brucknerova domu Hans-Joachim Frey.

Na Brucknerfestu letos zahrají například Mnichovští filharmonici; v kostele, kde je skladatel Anton Bruckner pohřben, uvedou a natočí jeho stěžejní díla. Přijedou i Philharmonic Ensemble z Vídně, americký Cleveland Orchestra, filharmonie z Vratislavi, program slibuje i jazzovou noc. „Spolupráce s Brucknerfestem přináší ovoce. V roce 2018 bude (na slavnostech Destinnové) mimořádný koncert, na kterém zahraje Bruckner Orchester z Lince třetí Brucknerovu symfonii,“ řekl Kazil. Koncert se uskuteční 27. září 2018 v pavilonu T na českobudějovickém výstavišti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]