Na sociálních sítích se objevily snímky křižníku Moskva těsně před potopením. Kreml zpochybňuje jejich pravost

Ruský křižník Moskva (ČTK/Can Merey)

Ruský křižník Moskva | FOTO: ČTK/Can Merey

Na sociálních sítích se objevily snímky, které údajně zachycují ruský křižník Moskva, než se minulý týden potopil v Černém moři. Informují o tom například server The Moscow Times nebo stanice BBC. Obě média však upozorňují, že pravost snímků není potvrzena. Mluvčí Kremlu uvedl, že záběry viděl, ale že jejich pravost nemůže potvrdit.

Dvě fotografie s nízkým rozlišením pořízené z různých úhlů ukazují velkou válečnou loď – zřejmě Moskvu – zahalenou kouřem, jak se na moři naklání na jednu stranu. Pořízeny jsou zjevně z nedalekého plavidla. Později se na twitteru začala objevovat i videa hořící lodi.

Snímky hořící válečné lodi se objevily na účtu Osinttechnical, který se zabývá analýzou otevřených válečných dat. „Nemohu ověřit pravost, ale jde o křižník typu Slava a já si nemyslím, že by některý z nich byl takto zničen,“ napsal autor. Zároveň však poznamenal, že fotografie jsou datovány 15. dubna, zatímco ruské ministerstvo obrany informovalo o potopení křižníku 14. dubna večer.

„Ano, záběry jsme skutečně viděli, ale nakolik jsou autentické a pravdivé, nemůžeme říct,“ reagoval podle BBC mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Pokud se prokáže, že snímky jsou autentické, budou to první záběry poškozeného křižníku, podotýkají The Moscow Times.

Rusko tvrdí, že se plavidlo potopilo v rozbouřeném moři během snahy odtáhnout ho do přístavu po explozi a požáru munice na palubě. Ukrajinští představitelé uvedli, že loď zasáhly ukrajinské protilodní střely Neptun. Američtí představitelé se přiklánějí spíše k ukrajinské verzi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články