Na sociálních sítích se šíří falešný inzerát. Má budit dojem, že Česká televize shání placené demonstranty

Česká televize (Ilustrační foto) (Rostislav Kaplan / FORUM 24)

Česká televize (Ilustrační foto) | FOTO: Rostislav Kaplan / FORUM 24

Hledáme kompars, který bude 30. října na Václavském náměstí vyvolávat hesla, píše se v textu podvrženého inzerátu, který má svou grafickou podobou budit zdání, že je součástí webu České televize. Na sociálních sítích ho sdílí množství účtů napojených na dezinformační a prokremelskou scénu. Česká televize se od zjevného podvodu jasně distancovala.

Inzerát na první dojem vizuálně podobný těm, jakými Česká televize nabízí na svých stránkách skutečné pracovní pozice, se tváří, jako by anoncoval práci „komparsisty“. Při bližším pohledu lze však odhalit rozdíly. Například jinou barvu podkladu, než jakou má skutečný web.

„Chcete se jako komparsista podílet na nejprestižnějším českém zpravodajství? Nabízíme Vám možnost jednorázové spolupráce na připravovaném 2-3 hodinovém natáčení, které se uskuteční dne 30. října od 16:00 na Václavském náměstí. Jako odměnu nabízíme 1000,– Kč (+ 3000,– Kč za případný rozhovor do večerního zpravodajství), kompenzaci nákladů na dopravu a pohoštění zdarma. Co u nás budete dělat? Podílet se na natáčení pro náš zpravodajský kanál ČT24. Vyvolávat hesla, která Vám budou během natáčení chodit formou SMS zpráv na Váš mobilní telefon. S vhodnými kandidáty bude pořízen rozhovor do večerního zpravodajství,“ píše se v podvodném inzerátu.

Text, který má působit jako screen z webových stránek České televize, sdílejí nejen facebookové účty sympatizantů proruského dezinformátora a organizátora protivládních a protiukrajinských demonstrací Ladislava Vrabela. On sám pak natočil značně sledované video, ve kterém o zmíněném inzerátu mluví jako o faktu. Rovněž tvrdí, že spolek Milion chvilek, který 30. října v Praze pořádal shromáždění Česko proti strachu, „dal každému člověku stovku na dopravu“ nebo že na náměstí byli „naháněči“ lidí.

Česká televize se proti zjevnému hoaxu obratem ohradila. „Zahlédli jste někde na sítích tento ,inzerát‘? Tváří se jako inzerát Czech TV, ale s ČT nemá vůbec nic společného!!“ napsala televize na twitteru s hashtagem #SpolečněprotišířeníFakeNews.

Nejde ale o první úmyslnou dezinformaci týkající se říjnové demonstrace Milionu chvilek. Po sociálních sítích začala také bezprostředně po jejím ukončení obíhat fotografie zachycující řídce zaplněnou část Václavského náměstí s komentářem, že jde právě o akci konanou v neděli 30. října. Ve skutečnosti pochází z 29. dubna 2021 a velké pravidelné rozestupy jsou důsledkem tehdejších proticovidových opatření. Více se tématu věnujeme zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články