Na Sputniku o Sputniku (V). Filip naříká, jak mu Babiš vyfouknul ruskou vakcínu

Předseda KSČM Vojtěch Filip (ČTK)

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Je to takový půvabný souboj našich politických titánů, kteří pocházejí z lůna téže strany. Tedy předvoje československých pracujících KSČ. Jistého moderování jako by se tady ujala kremelská hlásná trouba Sputnik, která nám předložila pláč předsedy Filipa, že mu předseda Babiš ukradl jeho snahu oblažit nás ruskou vakcínou.

Sputnik nám 6. února sděluje:

„Předseda KSČM Vojtěch Filip přichází s komentářem ohledně páteční cesty premiéra Andreje Babiše do Budapešti. Politici kromě jiného debatovali o očkování a zkušenostech s ruskou vakcínou Sputnik V.

FORUM 24 (archiv)

Lídr komunistů napsal poměrně výstižný název svého statusu: Opět chtějí těžit z aktivity KSČM!

Filip zdůraznil, že po dlouhých měsících, kdy obyvatele republiky jak EU, tak premiér Babiš ujišťovali, že vakcíny proti covidu-19 bude dostatek, země se ocitla podle slov politika tradičně ve velkém problému.

»Dostatek prostě není. Hlasy KSČM ve sněmovně, abychom o dodávkách vakcín jednali i s Ruskem a Čínou, nebyly vyslyšeny. Do hry totiž i v tak závažných souvislostech vstoupily primitivní protiruské a protičínské argumenty,« poukázal na nedávnou minulost politik.

Poté zdůraznil, že najednou premiér Babiš letí za maďarským premiérem jednat o Sputniku V.

»To, co KSČM, a třeba i já osobně, jsme s ruskou stranou na mnohahodinových a ve vztahu k protiruským aktivitám některých našich politiků velmi náročných jednáních dohodli, se bude řešit prostředníkem,« neskrývá své zklamání Filip.“

Tolik Sputnik.

Trochu to připomíná kauzu bájného kopce plného lithia za biliony. Tam se také činitelé různých pokrokových stran tahali o to, kdo a první a víc bojuje o národní poklad. Kdyby měl běžný občan říct, jestli někdy v životě viděl takzvaného migranta, sudetského Němce nebo lithium, trvalo by asi dlouho, než bychom někoho našli. Hned v závěsu by mohl být třicetikorunový poplatek u lékaře, proti němuž kdysi vytáhl do boje Jiří Paroubek, protože pokud nás pan Jiří nezachrání, tak Julínek s Cikrtem doženou české seniory do naprosté bídy. Komunisté už v zoufalství nad tím, že se světová revoluce nějak zadrhla, vytáhli dokonce i to, že se výroba lentilek přesune do zahraničí. Toto téma z nějakých důvodů společnost moc nezaujalo.

Marija Aljochinová (ČTK)

Zázračný Sputnik V má asi takový praktický význam jako lithium v kopci. O schválení Sputniku v Evropě ještě Rusové ani nepožádali. Až požádají, bude proces trvat nejspíš stejně dlouho jako u západních vakcín, tedy měsíce. Zatím ho Rusko neumí v dostatečném množství vyrobit ani pro sebe. Výsledky testování pocházejí z Ruska, Indie, Běloruska a Venezuely. V Brazílii zjistili, že jim nejspíš dodali jiný Sputnik V, než o kterém se píše v odborném časopise Lancet, a chtějí po výrobci vysvětlení. V Brazílii mají také podezření, že čínská vakcína nemá účinnost přes 90 procent, ale jen kolem 50 procent. O nasazení Sputniku V zapochybovala dokonce i Palestinská samospráva a nechce se do toho hrnout. Většina obyvatel u nás (i v Maďarsku, kam se jel Babiš po roce trvání pandemie radit, jak na věc) bude stejně očkována západními vakcínami, protože už jsou objednané.

Hezká je ale ta zmínka šéfkomunisty Filipa, jak už kdesi cosi vyjednával a Babiš ho předběhl. Je ještě něco, o čem KSČM v zahraničí vyjednává a my to nevíme?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]