Nejméně 185 lidí zemřelo při sérii výbuchů v křesťanských kostelech a hotelech na Srí Lance, další stovky lidí jsou zraněny.  Terčem se staly tři kostely, tři luxusní hotely, jedna ubytovna a policisté. Celkem osm útoků na Srí Lance podle nejnovější bilance nepřežilo 207 lidí, zraněno je 450 lidí. Obětí se stalo i 35 cizinců.

Útoky se odehrály současně během půl hodiny, byly koordinované a podle srílanských úřadů šlo o terorismus.

Podle agentur DPA a AP se jednalo o tři kostely a tři hotely. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. V kostelech se právě konaly velikonoční mše.

Podle sdělovacích prostředků zasažená místa jsou hojně navštěvovaná rovněž turisty.

Jedna z explozí zasáhla kostel svatého Antonína na severu hlavního města Kolomba, druhým kostel svatého Šebestiána ve městě Negombo severně od metropole. Většina obyvatel Negomba se hlásí ke katolické víře.

Atentátníci si k útoku vybrali kostel svatého Sebastiána v Negombu, kde se nedělní mše se zúčastnilo velké množství lidí. „Lidská těla jsou rozmetána po celém kostele. jsou i na stěnách, na oltáři a venku před kostelem,“ popsal farář Edmond Tillekeratne pro televizi CNN.

Srílanský premiér svolal bezpečnostní radu, policie zastavila na příkaz generálního policejního inspektora vydávání propustek personálu. Ministr školství oznámil, že v pondělí a úterý zůstanou zavřené školy.

K útokům, provedeným na Velikonoční neděli, kdy si křesťanský svět připomíná Kristovo zmrtvýchvstání, se zatím nikdo nepřihlásil. Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Kondoloval rodinám obětí a vyzval občany, aby darovali krev pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

Úřady také ohlásily mimořádná opatření v dopravě. Na mezinárodním letišti u Kolomba platím mimořádná bezpečnostní opatření, pasažéři se musejí dostavit už čtyři hodiny před letem. Správa železnice oznámila, že do vlaků nebudou vpouštěni lidé s velkými zavazadly. Na nádražích provádí personál i policisté prohlídky.

Prezident Maithripala Sirisena vyzval veřejnost, aby zachovala klid. Vydal bezpečnostním složkám příkaz útoky vyšetřit a potrestat viníky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner