Na Tajné knize jsem nezbohatla, říká spisovatelka Irena Obermannová

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

V čtenářském hlasování Perly Česka se v kategorii nejlepší česká kniha několikrát objevuje Babička. Čtenáři však nemysleli klasiku Boženy Němcové, ale novelu, kterou loni vlastním nákladem vydala Irena Obermannová. Povídali jsme si o tajuplném původu její maminky, o němž v Babičce píše, a vrátili se o jedenáct let zpátky, kdy vyšla Tajná kniha, v níž zveřejnila svůj vztah s Václavem Havlem a rozdmýchala tím neskutečné vášně. Spisovatelka přiznala, že to pořád není zážitek, o němž by si tak jako Adina Mandlová mohla říct: „Dneska už se tomu směju.“

Ve vaší poslední knížce Přítelkyně je hlavní hrdince Xénii, vašemu alter egu, patnáct let. Zaujala mě scéna, jak se s kamarádkou dostanete k textu Charty, čtete si ho v parku a načapají vás policajti. Ta historka má reálný základ?

Ano, stalo se to přesně tak, jak v knížce popisuju. Rodiče měli k disentu blízko, jedna velmi dobrá kamarádka maminky Chartu podepsala. A prý i naši byli v pokušení připojit svůj podpis, ale nechtěli Irence kazit život. Později jsem se ptala sama sebe, jestli jim to nezazlívám. Jenže to je těžké, koneckonců, mohla jsem ji podepsat taky.

Myslíte? Bylo vám patnáct.

Jáchym Topol to udělal. Co je zajímavé, já se pak hodně kamarádila s Lukášem Klimentem, synem spisovatele a chartisty Saši Klimenta, a měla jsem pocit, že se na tátu trochu zlobí, že se své rodiny ani nezeptal, jestli jim nebude vadit, až se stanou druhořadými občany.

Složitá doba.

Je to relativní. Když jsem navštívila Izrael, vyprávěla mi moje devadesátiletá kamarádka a čtenářka, jak její maminka v Terezíně dokázala zachránit celou rodinu. Několikrát měli všichni nastoupit do transportu směrem Osvětim, ale maminka to vždycky nějak zařídila. Ta paní se přiznala, že neví a ani nechce vědět jak, ale že z toho má vlastně divný pocit, protože za ně šel do plynu někdo jiný. Tím chci říct, že nám se dělo prd.

Kniha Přítelkyně se točí kolem časopisu Potemník, který Xénie na gymnáziu s několika kamarády psala a vydávala. Pokud skutečně existoval, psala jste do něj už své první literární pokusy?

<p…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články