Na takové řešení jsme nebyli ve vysoké politice zvyklí. Premiér Fiala ocenil rozhodnutí ministra školství složit funkci

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Oceňuji krok Petra Gazdíka (STAN) a beru ho jako výraz změny politické kultury, kterou chce tato vládní koalice uplatňovat, napsal premiér Petr Fiala (ODS) na twitter. Reagoval tak na oznámení ministra školství a tělovýchovy, že k poslednímu červnu podá demisi kvůli informacím o svých stycích s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku.

Podle všech dostupných informací není Petr Gazdík ani obviněn, ani vyšetřován. Jde tedy o čestné řešení, na něž jsme poslední léta nebyli ve vysoké politice zvyklí,“ doplnil na sociální síti předseda vlády Petr Fiala.

Michal Redl patří mezi 11 obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Dalším obviněným je bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Gazdík se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví Evropské unie v druhé polovině roku, uvedl při oznámení své demise.

Gazdíkovo rozhodnutí na twitteru ocenila také předsedkyně poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. „Je dobře, že Petr Gazdík ze svých vazeb na Michala Redla vyvodil odpovědnost. Voličům jsme slíbili změnu a ta spočívá také v tom, že pro politika platí v takto závažných případech presumpce viny. Toho minulá vláda nebyla v mnoha případech schopná.“

„Nebylo zvykem se k podobným věcem postavit čelem. Je to výraz politické kultury zcela jiné kategorie než dříve. Teď je důležité nalézt pro klíčový resort školství kvalitního nástupce. Vzdělávání je nadále prioritou,“ prohlásil na twitteru poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Podle ministra zdravotnictví neměl Petr Gazdík jinou možnost. Vláda prý slíbila změnu a toho se drží. „Petr Gazdík rezignoval, což byla nyní jediná správná možnost, pokud se chceme odlišit od minulé profikorupční vlády. Slíbili jsme změnu a to dodržíme. Politici ANO, kteří se teď falešně pohoršují, asi zapomněli, že mají v čele obžalovaného vůdce, který má skandálů plnou skříň,“ uvedl Válek (TOP 09).

Předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku současná situace podle jeho slov štve. „Problém STANu ve světle posledních událostí dopadá bohužel i na vládu. Ale jsem rád, že nepadají žádná slova o účelovkách, Petr Gazdík zareagoval obratem a za to dík,“ napsal na twitter.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články