Na tebe si počkám, vyhrožoval Babišův fanoušek na mítinku novinářce poté, co jí dal ránu pěstí

Mítink ve Slaném. Agresivita Babišových příznivců narůstá (Jenny Nowak / FORUM 24)

Mítink ve Slaném. Agresivita Babišových příznivců narůstá | FOTO: Jenny Nowak / FORUM 24

Potyčky a strkanice jsou na předvolebních mítincích Andreje Babiše už nějaký čas bohužel spíše normou než výjimkou. Na zastávce ve Slaném tomu nebylo jinak. Agresivní verbální projevy Babišových příznivců vygradovaly v pokus vytrhnout reportérce deníku FORUM 24 fotoaparát a následně v ránu pěstí. Značnou skupinu odpůrců s píšťalkami, řehtačkami a transparenty pak v přímé reakci na incident od tábora fanoušků Andreje Babiše oddělil početný kordon policistů.

Do Slaného, menšího města v okrese Kladno ve Středočeském kraji, které si Andrej Babiš zvolil jako zastávku svého proslulého obytného vozu, dorazil ve středu 31. srpna téměř stejný počet hlasitých kritiků jako obdivovatelů, kteří si přišli poslechnout Andreje Babiše a vystát frontu na koláčky, podpis a dárky. A zatímco si odnášeli hned po několika kusech kšiltovky „Sorry jako“ a trička s nápisem „Za Babiše bylo líp“, tábor odpůrců kontroval značným randálem vyluzovaným píšťalkami či řehtačkami a transparentem se slovy „Za Babiše bylo líp Babišovi“.

(Týdeník FORUM)

Ženě důchodového věku, čekající v tlačenici před Babišovým „obytňákem“, se nelíbilo, že média pořizují fotografie z místa dění. Obořila se proto na autorku textu s rozzlobeným pokřikem, co si to dovoluje, ať toho hned nechá, a pokusila se jí, neúspěšně, vyškubnout fotoaparát z ruky. Na pomoc jí přispěchal muž, který reportérku – zřetelně se při incidentu prokazující novinářskou průkazkou pověšenou na krku – poměrně silně udeřil pěstí do ramene. Křičel přitom, že napadený byl on. Přítomní policisté muže odtlačili a vyzvali ho, aby násilného konání zanechal. Na rozkaz velitele zásahu se pak rozestoupili do řady, aby od sebe tábory příznivců a odpůrců oddělili.

Útočník poté pokračoval už jen ve verbálních projevech. Držel se setrvale v blízkosti a opakovaně vykřikoval: „Na tebe si počkám! Tebe si najdu. To uvidíš!“ Poté, co začal pohrůžky pokřikovat v těsné blízkosti nastoupených policistů, byl vyzván, aby v tomto počínání nepokračoval. Uposlechl. Kordon čítal odhadem nejméně dvacet příslušníků policie. Na místě setrvali až do skončení Babišova „setkání s občany“, jak své předvolební mítinky nazývá.

Sprosté nadávky na adresu vytrvale hlasitě pískajících odpůrců však z tábora fanoušků šéfa ANO létaly po celou dobu konání akce. „Ty seš pi*da, až to hvízdá!“ křičel starší muž na paní středního věku, která přišla protestovat s píšťalkou. „Nejradši bych ti jednu flákl,“ dodal. Naštěstí ale zůstalo jen u slov.

O kus dál se rozčilení fanoušci pustili do strkanice se starým mužem o holi, který mluvil do megafonu. Josef Šlesinger, zámečník v penzi, objíždí Babišovy zastávky a na každé vehementně protestuje. Připomíná Babišovu komunistickou minulost a angažmá ve Státní bezpečnosti. Říká, že Slaný je jeho pětatřicátá štace. „Takovou bych mu vrazil!“ rozkřikne se muž s několika knihami, propagačními tričky a čepicemi v náručí. Kolemstojící přitakají. Ani tady už ale na rány nedojde.

(profimedia.cz)

Dvě důchodkyně mají za to, že všechny, kteří přišli protestovat, by si měla policie vyfotografovat, zapsat a následně pozavírat. Na dotaz po důvodu odpoví jedna z nich: „Protože jsou to hajzlové.“ Podobné a ještě horší nadávky létají z řad Babišových obdivovatelů celou dobu. Rodiče, kteří přivedli děti, aby si nabraly čepic a vystály frontu na autogram Andreje Babiše, povykují: „Jste debilové! Táhněte do p*dele! Valte za tím po*raným Fialou!“ A tak dál, a tak podobně…

„Já na vás mluvím slušně,“ ohradí se proti nadávkám asi čtyřicetiletý muž, který přišel vyjádřit svou nespokojenost s Babišem společně se svou dvanáctiletou dcerou. „Ty dluhy, které tu Babiš zanechal, bude platit ještě ona,“ objasňuje, proč ji vzal s sebou a proč jí takové věci doma vysvětluje.

Andrej Babiš ve svém proslovu, který je na jednotlivých zastávkách téměř identický a točí se stále kolem údajné neschopnosti vlády či vysokého platu Markéty Pekarové Adamové, zopakoval, že odpůrce na jeho mítinky posílají strany vládní pětikoalice a že protestující občané jsou zoufalci. Poslanec Karel Havlíček, bývalý dvojministr dopravy a průmyslu a obchodu, pak přítomným sdělil, že odpůrci jsou stále agresivnější.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články