Na teroru v Paříži chtějí vydělat francouzští umělci

Eric Drooker

Francouzské sdružení pořadatelů hudebních akcí Prodiss žádá od státu 50 milionů eur (1,4 miliardy korun), které mají branži pomoci s překonáním krize vyvolané nedávnými pařížskými atentáty. Sdružení Prodiss uvítalo čtyřmilionovou pomoc, kterou hudebnímu průmyslu několik dní po teroristických útocích z 13. listopadu slíbila francouzská ministryně kultury Fleur Pellerinová. Šoková vlna vyvolaná atentáty však podle něj vyžaduje střednědobý plán a minimalizace jejího dopadu si podle něj vyžádá odhadem 50 milionů eur. Informovala o tom v úterý agentura AFP.

Mrtví na koncertě vyděsili další fanoušky

Nejkrvavější ze série pařížských útoků se odehrál v koncertním sále Bataclan, kde při koncertu americké rockové kapely Eagles of Death Metal zahynulo 90 lidí. Po útocích byla v Paříži zrušena řada kulturních akcí. Jenom prodeje lístků na koncerty klesly podle jejich organizátorů v týdnu po atentátech zhruba o 80 procent.

Kromě výpadku tržeb se zábavní průmysl obává nárůstu nákladů na bezpečnostní opatření, což ohrožuje konání dalších akcí. Většina velkých pařížských divadel a koncertních síní se znovu otevřela o víkendu, ale jejich návštěvnost klesla zhruba o třetinu.

Sbírka za oběti masakru

Sdružení Prodiss rovněž navrhlo, aby jeho členové vyjádřili solidaritu s oběťmi atentátů a jejich blízkými založením fondu, do něhož by bylo odváděno jedno euro z každé vstupenky prodané v prosinci. Francouzská vláda vytvořila na pomoc pořadatelům zábavních akcí zvláštní fond solidarity, do nějž zatím vložila 3,5 milionu eur (95 milionů Kč). Dalších 500.000 eur (13,5 milionu Kč) do fondu přidal autorský ochranný svaz.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články