Na twitteru prudce vzrostl počet případů rasistických nadávek. Musk přitom ujišťoval o opaku

Elon Musk (ČTK)

Elon Musk | FOTO: ČTK

Týden poté, co Elon Musk převzal společnost Twitter, narostl počet příspěvků obsahujících rasistické nadávky, upozornila skupina pro lidská práva. Musk přitom tvrdil, že nenávistné aktivity na platformě byly omezeny. Společnost navíc čelí personální krizi, propuštěna byla téměř polovina zaměstnanců a někteří vrcholní manažeři odstoupili.

Výzkumníci z Centra pro boj proti digitální nenávisti zjistili, že počet tweetů obsahujících rasistické nadávky rapidně vzrostl během jednoho týdne, kdy Musk společnost koupil. Rasistické přídavné jméno používané k útokům na černochy bylo podle zprávy nalezeno více než 26 000krát, což je více než trojnásobek průměru roku 2022. Používání nadávek napadajících trans lidi vzrostlo o 53 %, zatímco počet příspěvků obsahujících slova urážlivá pro homosexuály vzrostl v ročním průměru o 39 %. Stoupl také počet příspěvků napadajících Židy a Hispánce.

Některá média na tento fakt minulý týden upozornila, Musk to ale popřel. „Aby bylo jasno, silný závazek twitteru k moderování obsahu zůstává absolutně nezměněn. Ve skutečnosti jsme tento týden občas viděli, jak nenávistné projevy poklesly pod naše dřívější normy, v rozporu s tím, co si můžete přečíst v tisku,“ napsal.

Ve čtvrtek podle informací Washington Post rezignovalo několik vrcholných manažerů firmy. Jedním z nich je Yoel Roth, který zastával post ředitele bezpečnostní rady. Ještě ve středu 9. listopadu přitom na svém účtu uvedl, že se společnosti daří nenávistný obsah redukovat.

„Nejenže jsme zmírnili nedávný nárůst škodlivého chování, ale snížili jsme počet zobrazení tohoto obsahu ve vyhledávání o 95 % v porovnání s předchozími úrovněmi. Pokračujeme v naší práci, aby byl twitter každý den bezpečnější,“ napsal.

(Týdeník FORUM)

Musk sám sebe popisuje jako zastánce svobody projevu a doufá, že zlepší zásady moderování obsahu na twitteru. Ačkoli řekl, že zatím nebyly provedeny žádné změny, od svého převzetí společnosti 27. října propustil téměř polovinu zaměstnanců a obsadil pozici jediného ředitele firmy sebou samým. Kromě toho také například zrušil oddělení diverzity či lidských práv a zakázal zaměstnancům pracovat z domova. Dále oznámil zpoplatnění ověřování účtů modrou fajfkou, které využívali především politici, celebrity a instituce, aby měli sledující jistotu, že se nejedná o parodující účet.

Ve svém projevu ke zbývajícím zaměstnancům Musk řekl, že je možný i bankrot společnosti, pokud nezačne generovat víc peněz, informovala agentura Bloomberg. Musk zatížil společnost dluhem ve výši téměř 13 miliard dolarů, který je nyní v rukou sedmi bank z Wall Street.

Důvěra ve společnost navíc klesla tak rychle, že ještě před Muskovým prohlášením o bankrotu některé fondy nabízely výkup půjček za pouhých 60 centů za dolar. Taková cena je obvykle vyhrazena pro společnosti, které jsou ve finanční tísni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články