Na Ukrajině jsou nové britské střely Brimstone 2. Zasáhnou cíl až do 60 kilometrů

Stela Brimestone zavěšená pod křídlem britského letadla Tornado (Sergeant Laura Bibby, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Stela Brimestone zavěšená pod křídlem britského letadla Tornado | FOTO: Sergeant Laura Bibby, wikimedia commons / CC BY 4.0

V rámci vojenské pomoci Ukrajině posílá Velká Británie v dalším „balíčku“ laserem naváděné střely Brimstone 2. Již v květnu na ukrajinské bojiště dorazily jejich předchůdci, Brimstone. Díky novým střelám dokážou ukrajinské síly zasáhnout okupanty až na dvojnásobnou vzdálenost.

Zprávu o dodávce pokročilé střely Brimestone 2 zveřejnil na svém twitterovém účtu analytický projekt Ukraine Weapons Tracker. Díky tomu se na veřejnost dostaly informace, že Velká Británie „vylepšila“ své dodávky, protože již v květnu na Ukrajinu začala posílat předchozí typ střely Brimstone.

Brimstone patří do rodiny střel typu vzduch-země, které jsou odpalovány z letadel a na cíl jsou naváděny pomocí laseru. Dokážou útočit do vzdálenosti 30 kilometrů, nyní dodaná verze až do 60 kilometrů. Pro potřeby ukrajinské armády byly střely upraveny tak, aby mohly být odpalovány ze země.

První generace Brimstone má 1,8 metru na délku a 180 mm v průměru. Hmotnost střely je přibližně 50 kilogramů, z toho takřka 6,5 kilogramu připadá na multifunkční tandemovou hlavici, která je schopná prorazit i pancíř vybavený moderními doplňkovými systémy reaktivní ochrany. Naváděcí systém střely využívá milimetrový radar a poloaktivní laser.

V roce 2010 byl raketový systém upgradován, a střela tak získala vylepšenou naváděcí hlavu, novou modulární konstrukci a aktualizovaný software, díky čemuž se její dolet prodloužil až na 60 kilometrů.

První použití střel Brimstone na Ukrajině bylo zaznamenáno v květnu, kdy instruktor Pavlo Kaščuk zveřejnil video z jejich odpalování na ruské pozice a doplnil to komentářem: „Říká se, že Rusové tam mají trochu paniky. Šuškají si o nových přízračných letadlech z NATO, ale ne, je to jen stará dobrá Brimstone v šikovných rukou bojovníků sil speciálních operací a trochu vojenské mazanosti.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články