Na Ukrajině jsou statisíce nacistů, kteří chtějí bojovat, prohlásil Seagal a označil se za Rusa

Steven Seagal (Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Steven Seagal | FOTO: Gage Skidmore / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Ruská státní televize velmi často tlumočí kremelskou propagandu, popřípadě si do svých pořadů zve hosty, jimž je jednání Vladimira Putina blízké. Jedním z nich se stal i Steven Seagal, který se objevil v pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem. Známý herec se v něm zastával ruské invaze na Ukrajinu a zpochybnil některé zločiny Putinovy armády.

V rozhovoru s hlavním prokremelským propagandistou na Russija 1 Solovjovem se americká hvězda akčních filmů nejprve vyjádřila k útoku na věznici v Olenivce, informuje magazín Newsweek. Při něm zahynulo 53 osob, včetně ukrajinských válečných vězňů, i těch, kteří se vzdali v továrně Azovstal. 

(Týdeník FORUM)

Zatímco Ukrajina obviňuje Moskvu, že do budovy instalovala výbušný systém a ten odpálila, Kreml tvrdí, že na věznici zaútočily rakety HIMARS. Tuto teorii razí i Seagal. „Viděl jsem, že ten raketový útok byl z HIMARS, musel jsem se jít podívat na vlastní oči a viděl jsem skutečně, že to byla raketa. Proletěla a spálila celou oblast,“ prohlásil herec s tím, že ve věznici natáčel část svého dokumentárního filmu.

„Mohu vám na miliardu procent říci, že to nebyla bomba, která by vybuchla od přízemí nahoru. Bylo vidět, kam střela přiletěla zvenčí, a všechno spálila,“ stál si za svým Seagal. Když přišla řeč na zprávu CNN, která potvrzuje, že budovu nezničila raketa, zpozorněl. „Myslím, že ze všech zpravodajských stanic na světě má CNN nejméně respektu,“ řekl.

Seagal se také zmínil o ukrajinském nacionalistickém vůdci Stěpanu Banderovi, jehož jméno je v některých částech Ukrajiny synonymem pro nacistického kolaboranta. Jeho stopa je podle herce v částech země obrovská. „Podle mého názoru jsou tam statisíce nacistů. A mnozí z těch chlapů chtějí bojovat,“ je přesvědčen Seagal.

„Nacisté z Ukrajiny z 2. světové války neodešli,“ řekl v rozhovoru se Solovjovem a sdělil také, proč podle jeho názoru došlo k ozbrojenému konfliktu. „Rusko čelilo existenční hrozbě. Pokud chtějí být nacisty, ať jimi jsou, nám je to jedno. Ale opravdu chceme, aby NATO ustoupilo a nechalo Ukrajinu neutrální,“ vzkázal Seagal.

Na otázku, proč se vypravil do Ruska, když to může poškodit jeho pověst v Hollywoodu, odpověděl jasně. „Protože jsem Rus. Tohle je můj domov,“ vysvětlil herec, jehož prarodiče z otcovy strany byli ruští Židé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články