Na Ukrajině od začátku války zemřelo téměř 7000 civilistů, potvrzuje zpráva OSN. Skutečná čísla ale mohou být vyšší

Těla zavražděných civilistů v Buči (ČTK/AP/Vadim Ghirda)

Těla zavražděných civilistů v Buči | FOTO: ČTK/AP/Vadim Ghirda

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo již skoro sedm tisíc civilistů. Dalších bezmála 11 tisíc bylo zraněno. Vyplývá to ze zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Nejčastější příčinou smrti je bombardování ukrajinského území.

Od 24. února, kdy začal ozbrojený útok Ruské federace proti Ukrajině, do 26. prosince zaznamenal OHCHR v zemi celkem 17 831 civilních obětí: 6884 zabitých a 10 947 zraněných. Z toho 429 byly děti. Většina civilních obětí je na ukrajinské straně.

Vladimir Putin (ČTK)

„Většina zaznamenaných civilních obětí byla způsobena použitím výbušných zbraní včetně ostřelování z těžkého dělostřelectva, odpalovacích raketových systémů, raket a leteckých útoků,“ stojí ve zprávě.

Nejvíce obětí je na území Donbasu, kde od letošního února, kdy Rusko vpadlo na Ukrajinu, probíhají nejtvrdší boje. Jen v Doněcké a Luhanské oblasti, na jejichž území Donbas leží, zemřelo od února 4052 lidí. Dalších 5643 bylo zraněno.

OHCHR ale upozorňuje, že jde pouze o potvrzené případy. Skutečná čísla tak mohou být podstatně vyšší, protože příjem informací z některých míst, která stále okupuje Rusko a kde se čeká velmi vysoký počet civilních obětí, je zpožděn. Jde například o Mariupol, Lysyčansk a Severodoněck. Zároveň se čeká na úplné vyhodnocení vyšetřování u města Izjum, které Ukrajinci osvobodili v září a kde odhalili velké množství masových hrobů.

I podle některých zahraničních zdrojů jsou čísla mnohem vyšší. Americký generál Mark Milley ještě v listopadu uváděl okolo 40 000 mrtvých civilistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články