Na Ukrajině se zřítil vrtulník, zemřelo 18 lidí. Byl mezi nimi i ukrajinský ministr vnitra

Vrtulník Super Puma, ilustrační snímek (Tim Felce, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Vrtulník Super Puma, ilustrační snímek | FOTO: Tim Felce, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Ve městě Brovary v Kyjevské oblasti se ve středu zřítil vrtulník typu Super Puma. Na místě vypukl požár. Zemřelo nejméně 18 lidí a dalších 29 je zraněných. Na palubě měl být podle prohlášení policie i ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj a jeho první náměstek. Informoval o tom list Ukrainska Pravda.

„Dnes ráno 18. ledna spadl vrtulník ministerstva pro mimořádné situace. V důsledku havárie zemřelo vedení ministerstva vnitra: ministr, první náměstek ministra a státní tajemník,“ uvedl šéf policie Ihor Klymenko. Mezi oběťmi jsou tři děti.

Vrtulník se zřítil ve městě Brovary poblíž mateřské školky. Šéf vojensko-civilní správy Kyjevské oblasti Oleksyj Kuleba uvedl, že v době nehody byli děti i zaměstnanci ve školce a všichni už byli evakuováni.

Stroj Super Puma zřejmě havaroval v důsledku chyby pilota, píší ukrajinská i ruská média. Oficiální verze ale zatím zveřejněna nebyla. Vyšetřování pokračuje.

„Příčiny tragédie vyšetřovatelé zjišťují. Brzy se dozvíme, zda šlo o sabotáž, poruchu zařízení nebo porušení pravidel bezpečnosti letu,“ napsal na telegramovém účtu poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Na tragédii reagovali čeští i světoví politici. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) vyjádřil upřímnou soustrast. „Jsem hluboce zarmoucen zprávou o havárii vrtulníku, při které zemřel ministr vnitra Denys Monastyrskyj, první náměstek Jevhen Jenin a vedení ministerstva. Všem pozůstalým vyjadřuji upřímnou soustrast a zraněným brzké uzdravení,“ napsal s tím, že Ukrajina i přes strašlivé ztráty zvítězí. Obrovská tragédie se dnes stala u Kyjeva, kde se zřítil vrtulník s ukrajinským ministrem vnitra. Počet obětí roste. Upřímnou soustrast,“ napsal pak na twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

I předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová se přidaly ke kondolencím. „Tragédie zasáhla srdce válkou zmítané Ukrajiny. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí, prezidentovi Zelenskému a celé zemi po havárii vrtulníku v Brovary. Truchlíme s vámi,“ napsala von der Leyenová. „Moje myšlenky jsou s rodinami a blízkými ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského a těch, kteří byli zabiti při této hrozné tragédii, včetně dětí,“ uvedla Metsolaová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články