Na Ukrajině skončilo příměří vyhlášené jednostranně Ruskem. Boje ale ve skutečnosti pokračovaly celou dobu

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Na frontové linii na Ukrajině o půlnoci moskevského času (v sobotu ve 22:00 SEČ) vypršelo 36hodinové příměří, které jednostranně vyhlásilo Rusko kvůli pravoslavným Vánocům. Boje ale ve skutečnosti na Ukrajině pokračovaly celou dobu, napsal ruskojazyčný server BBC News. Úřad generálního prokurátora Ukrajiny již dříve uvedl, že v důsledku ruského ostřelování Bachmutu zahynuli během příměří dva lidé a 13 dalších utrpělo zranění.

Ruská armáda v sobotu uvedla, že příměří dodržuje, ale ukrajinská armáda ostřeluje ruské pozice. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příměří vyhlášené šéfem Kremlu Vladimirem Putinem odmítl. Označil ho za cynický trik, jehož cílem je, aby si ruské jednotky odpočinuly a dovyzbrojily se.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle serveru BBC News boje v sobotu pokračovaly i v osadách poblíž Soledaru, na který útočí ruské jednotky. Americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější analýze nicméně uvedl, že postup ruských jednotek u Soledaru v Doněcké oblasti jim nezaručuje úplné obklíčení Bachmutu, odkud jsou nyní hlášeny nejkrvavější bitvy na celé frontě.

Ruský arzenál balistických a řízených střel dlouhého doletu se podle ISW ztenčuje. Navzdory tomu bude Rusko zřejmě i nadále ohrožovat ukrajinskou infrastrukturu a civilisty, konstatovali experti z ISW.

Analytici ISW také píší, že Rusko ve válce dál používá téma náboženství jako zbraň. Ruští vojenští blogeři v sobotu hojně zveřejňovali záběry z vánoční bohoslužby v Kyjevskopečerské lávře, kterou poprvé na tomto místě sloužil duchovní Pravoslavné církve Ukrajiny. Slavný klášter byl dlouho spojován s vlivem Moskvy. Ruští příznivci války bohoslužbu prezentovali jako důkaz pronásledování církve, uvedl ISW.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články