Na Ukrajině umírají děti, ale my chceme levnější jízdenky

Ilustrační foto (Pixabay/Didgeman)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Didgeman

Z levé části českého politického spektra (samozřejmě ne z celé) se ozývají rozhořčené hlasy. Bohužel však nikoli kvůli ruské agresi na Ukrajině, ale proto, že vláda Petra Fialy postupně ruší některé populistické nesmysly, které zavedl předchozí kabinet Andreje Babiše. A na prvním místě je levnější jízdné veřejnou dopravou.

Slevy pro seniory, děti a studenty sice zůstaly zachovány, místo 75 procent ale stát nyní přispívá 50 procent z ceny. Ministerstvo dopravy odhaduje, že by tak rozpočet mohl ušetřit až dvě miliardy korun. Sociální sítě se ale zaplnily rozlícenými příspěvky od těch, kteří prostě chtějí, aby jim stát na cestu vlakem dal ještě víc.

(Týdeník FORUM)

Ano, obrovské slevy jsou samy o sobě populismus a snaha koupit si voliče, všechny ty „babičky, co mi píšou“, jak nám svého času stále vyprávěl Andrej Babiš a jeho marketingový tým. Dnes ale žijeme v úplně jiné situaci. Babišova vláda rekordně zadlužila stát, máme za sebou dvouletou covidovou krizi a na Ukrajině probíhá válka, kvůli níž tamní obyvatelé utíkají mj. k nám. Proto, aby si zachránili život.

Opravdu je proto nevhodné naříkat, že nám ten zlý stát nezaplatí cestování. Levicově orientovaní studenti si samozřejmě stěžují často a rádi, představa školného je děsí a nejspíš by o ně mělo být postaráno úplně ve všem. Tak by to možná chtělo změnu myšlení i fungování, trochu se uskromnit a najít si brigádu. Ono těch pár cest nebude zase tolik práce navíc.

Je skutečně fascinující, jak někteří lidé nedokáží ani v takové situaci, jakou je ruské vraždění na Ukrajině, přestat myslet na sebe a svoje pohodlí. Uskromnit se teď musíme všichni. A kromě toho – ano, v České republice momentálně vládne spíše pravicová koalice a její voliči očekávají, že nebude vyhazovat peníze z okna, aby si po vzoru Aleny Schillerové nakoupila laciné politické body.

Stížnosti na dražší jízdné (zejména na twitteru) tak všeobecně vyvolávají spíše znechucení. A pokud se jejich autoři poté pohoršují nad těmi, kteří závidí uprchlíkům vstup do zoo zdarma, možná by jim měl někdo říct, že v jejich chování není příliš velký rozdíl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články