Na Ukrajině zadrželi teroristu. Jde o bratra významného kolaboranta Kremlu

Oleg Carov (Council.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Oleg Carov | FOTO: Council.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ukrajinská civilní kontrarozvědka SBU zadržela Michaila Carova, nevlastního bratra bývalého politika Olega Carova. Ten se měl po ukončení ruské okupace stát loutkovým šéfem Dněpropetrovské oblasti.

Podle snímků, které SBU zveřejnila, se podařilo jejím agentům v bytě Michaila Carova nalézt výbušniny, ruské symboly a dokumenty a také snímky s bývalým prezidentem Janukovyčem, jenž je podezřelý z vlastizrady. Carovovi jsou jeho vzdálenými příbuznými.

(Týdeník FORUM)

Podle policejních informací dostal Michail Carov pokyny od ruských správců a připravoval sérii bombových útoků v Dněpropetrovsku. Mělo jít o „odvetu“ za to, že se nepodařilo naplnit očekávané rychlé převzetí moci proruskou vládou. Výbuchy v objektech místní infrastruktury a podvratná činnost měly destabilizovat situaci v regionu. „Při domovních prohlídkách policisté objevili ve speciálně vybaveném úkrytu zbraně a munici, TNT bomby, bankovní karty a pasy ruského občana,“ uvádí se ve zprávě ministerstva.

Podle vyšetřovatelů bydlel Michail Carov v Dněpru od roku 2014 a po celých 8 let vedl nenápadný život, ale zároveň podle SBU „nesdílel veřejné nálady a přál si návrat prezidenta, kterého znal osobně a u kterého byl jeho příbuzný vlivnou osobou“. S bratrem Olegem, který se skrývá v Rusku, udržoval pravidelný kontakt.

Po zatčení mu bylo sděleno podezření podle paragrafu 113 ukrajinského trestního zákoníku, tedy paragraf „Diverzní činnost“.  Očekává se, že soud vydá rozhodnutí o vazbě kvůli riziku útěku do Ruska.

Michail Chodarjonok (Profimedia)

Bývalý poslanec a Janukovyčův spolupracovník Oleg Carov na svém účtu na facebooku potvrdil, že jeho bratra skutečně zadrželi. „Soudě podle fotografie zadrženého, kterou ukazuje SBU, je to Michail Carov… Ve všech kanálech se mluví o zatčení mého nevlastního bratra, jehož vina spočívá pouze v tom, že s ním máme stejné příjmení,“ napsal na telegramu.

Oleg Carov veřejně podporoval ruskou agresi vůči Ukrajině, vyzýval obránce ke kapitulaci a o ruské armádě hovořil jako o „našich jednotkách“. V březnu oznámila ukrajinská generální prokuratura, že Oleg Carov je podezřelý ze zasahování do územní celistvosti Ukrajiny a z kolaborace s nepřítelem. Dne 3. května byl okresním soudem v Kyjevě odsouzen v nepřítomnosti ke 12 letům vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com